طراحی معماری فضای سبز - مرجع اطلاعات معماری
طیف گسترده ای از انواع معماری فضای سبز وجود دارد از سبک‌ های سنتی تا معماری فانتزی و تلفیقی که همگی بازگوکننده‌ی ذهن خلاق آفریننده است.

تاریخ انتشار : 1400/9/9/ نمایش : 182 / نظرات : 0

مرجع اطلاعات معماری

طراحی معماری فضای سبز

طراحی معماری فضای سبز باغ و منزل

معماری فضای سبز منزل و باغ کاملا شخصی است و براساس سلیقه شخصی مالک صورت می گیرد.

 طیف گسترده ای از انواع معماری فضای سبز وجود دارد از سبک‌ های سنتی تا معماری فانتزی و تلفیقی که همگی بازگوکننده‌ی ذهن خلاق آفریننده است.

دیوارکشی و ایجاد فضایی محصور شده یکی از قوانین برای به وجود آوردن یک حس تعلق و پناه بردن است به شکلی که در معماری سبز در برگیرنده‌ ی طبیعت منزل یا باغ شما می باشد.

طراحی معماری فضای سبز

بیشتر بخوانید: طراحی معماری شهربازی

 قانون مهمی در مورد محصوریت وجود دارد که عبارت است از این‌که لبه‌ های عمودی فضا حداقل یک سوم طول فضای افقی است و تنها طبق چنین قانونی است که احساس امنیت و مسکن گزینی ایجاد شده است. ایده این است که یک عنصر معمارانه به طور مثال درب، لبه‌ های ساختمان و حتی جرزهای پنجره یا یکی از ویژگی‌ های منحصر به فرد در منظر به طور مثال درختان، استخر، خطوط پیرامونی ملک می‌تواند به صورت خطوط خیالی متصور شوند که الهام‌ بخش برای طراحی است.

طراحی معماری فضای سبز ویلاها

در دوران باستان باغ‌ ها بخش های مهمی از خانه‌ ها محسوب می شدند. بنا بر گفته ارسطو، هدف از طراحی باغ‌ ها شاد کردن روحیه ی انسان‌ ها بوده است. مجسمه‌ ها به طور وسیعی در فضاهای سبز دوره‌ ی باستان به عنوان آثار زینتی برای فواره‌ ها و باغ‌ ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. ایده‌ی معماری فضای سبز در دوران باستان حداقل تداخل در زیبایی‌ های طبیعت و ایجاد تعادل بوده است. ویلا‌ها عموما متعلق به قشر ثروتمند بوده و با آثار طبیعی و زینتی متعددی آراسته شده‌ بودند همانند فواره‌ ها، درختان و درختچه‌ های زینتی نیمکت‌ ها.

در طراحی فضای سبز ویلاها باید به چند نکته دقت کنید:

طراحی معماری فضای سبز

– فعالیت‌های قبل از اجرای پروژه که عبارت است از اسکیس‌ هایی درباره‌ی پلان محوطه

– طراحی‌هایی درباره‌ی فرم‌های معمارانه و دیگر سازه‌ها

– نقشه‌ی پوشش گیاهی

– نقشه‌ی نورپردازی 

– نقشه‌های جزییات برای کاشت درختان، درختچه‌ها، باغچه‌های گل‌ و چمن

– نقشه‌های اصلاحی در رابطه با نصب سامانه‌ی آبیاری، حوضچه‌ها، نورپردازی و شیب زمین

آموزش معماری فضای سبز حیاط ها 

مستطیل طلایی یکی از قوانین در رابطه ‌ی نسبت تناسبات است که در شاهکارهای معماری نظیر اهرام بزرگ گیزا و پارتنون یونان مشاهده شده و در خلال طبیعت به عنوان دستورالعلمی برای حس تعادل و نظم ارایه شده است. 

مستطیل طلایی نسبت ۱ به ۶ است که درطراحی نقشه‌ های تراس‌ ها، ایوان‌ ها، ابعاد درختان باغ‌ ها تعریف شده است. به طور مثال ابعاد باغچه‌ های سبزیکاری می‌تواند ۵ فوت در ۸ فوت باشد زیرا نسبت مستطیل‌ طلایی است که همیشه به نظر خوب رسیده است. قانون مهم در معماری فضای سبز مرتبط با مقیاس و اندازه در فضاست. عریض‌ تر و یا باریک‌ کردن پلکان‌ ها، دراز یا کوتاه کردن استخر، مرتفع و یا کوتاه ساختن آلاچیق همگی در قانون توجه به اندازه و مقیاس می‌ گنجد.

بیشتر بخوانید: معماری ارگانیک

مبانی معماری فضای سبز شهری

طراحی معماری فضای سبز

رشد شهرنشینی در سال‌ های گذشته نیاز کمی و کیفی به توسعه ‌ی فضاهای سبز و باز شهری را افزایش بخشیده است. اکثر خلق فضاهای سبز در منطقه های متراکم شهری بسیار دشوار است، در نتیجه معماری فضای سبز چندمنظوره نظیر فضاهای باز عمومی و خصوصی، تسهیلات ورزشی در مدارس، نماهای سبز، حیاط‌ خلوت‌ ها، بام‌ های سبز، امکانات جمع ‌آوری آب باران، دیوارهای سبز و غیره در خلق ایده ‌هایی برای حفظ منابع و فضاهای عمومی سبز شهری بسیار تاثیرگذارهستند.

محیط های بزرگ و باز شهری: ایجاد رویکردهای خلاقانه برای کاربری‌ های جدید فضاهای باز شهری. حفظ و ایجاد دستورالعمل‌های جدید برای پارک‌ ها و طراحی فضاهای سبز. اطمینان بخشی از ایجاد فضاهای باز و سبز شهری در سایت‌ های ساختمان‌ ها و آپارتمان‌ ها از طریق طراحی منظر و محوطه‌‌ سازی

معماری فضای سبز خانگی

راه ‌حلی مناسب برای افزایش ارزش ملک و ایجاد فضاهای سبز به روزرسانی محوطه ‌سازی منزل مناسب برای تفریح و سرگرمی است. اگر چه می ‌خواهید بر روی محوطه ‌ی جلویی خارج از منزلتان متمرکز شوید و یا حیاط پشتی منزل را را طراحی کنید گزینه ‌های بسیار زیادی برای معماری فضای سبز وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

در حیاط منزلتان می ‌توانید فضاهایی سرگرم‌ کننده و متنوع برای کودکان و خانواده توسط طراحی آشپزخانه، شومینه، استخر و یا دیگر امکانات فراهم کنید که سبب استراحت و آرامش شما می شود. در حیاط جلویی هم شما می ‌توانید مسیرهای عبوری و سبز رو به ورودی منزل و یا حیاط پشتی طراحی کنید که سازگار با محیط ‌‌زیست و دارای سبکی مناسب هستند.

حتما قبل از خرید گیاهان برای فضای سبز منزل ابتدا محوطه‌ ی باغ خود را به خوبی بررسی کنید و فضاها را اندازه گیری کنید، مناطق آفتاب ‌گیر و پرسایه در طول روز را شناسایی کنید و مد نظر داشته باشید که فضاها چگونه می توانند در روحیه ی شما تغییر ایجاد کنند.

مرجع کامل رشته معماری

مزایای روانی داشتن معماری فضای سبز عبارت است از سایه ‌ی مناسب، آب و هوای سالم و این نکته که با وجود فضاهای سبز امکان تمرینات ورزشی سالم‌ تر امکان‌ پذیر است. محیط‌ های سبز افراد را ترغیب می کنند تا زمان بیشتری را در فضاهای خارج از منزل سپری کنند و در نتیجه به میزان ارتباطات و تعاملات اجتماعی می افزاید.

چنین شرایطی به خصوص در جوامع چند فرهنگی با اهمیت است زیرا عدم اطمینان و غفلت باعث دشواری هایی شده و شرکت در فضاهای سبز باعث بهبود روابط اجتماعی بین افراد می شود. داشتن فضاهای سبز در سطح شهر باعث رشد و پرورش گیاهان و حیات‌ وحش متنوعی شود.

وجود بام ‌های سبز و دیوارهای سبز و رنگی، باغ‌ هایی که در فضای عمومی و خصوصی هستند، پارک‌ ها، درختان سبز خیابان ‌ها می ‌تواند سبب شکوفایی اکولوژی و تنوع زیستی در شهر باشد.

مرجع اطلاعات معماری

طراحی معماری فضای سبز

طراحی بهترین باغ ‌ها در برگیرنده‌ی انواع گل‌ ها، گیاهان فصلی، گیاهان یک ‌ساله، درختان، تاکستان ‌ها، چمن ‌ها، گیاهان بومی، گیاهان آویز و در نهایت تلفیقی از پوشش ‌های گیاهی است که بایستی از پالت رنگی قوی و یا سبک برتری برخوردار باشند. 

در نظر گرفتن گیاهان محبوب در باغ‌ ها در فصول بهار، تابستان، پاییز و زمستان نیز بسیار با اهمیت است. انتخاب گیاهان در معماری فضای سبز مهم است زیرا بایستی با طراحی کلی متناسب باشد. طیف گسترده‌ ای از پوشش‌ گیاهی از لحاظ رنگ، شکل، اندازه و بافت وجود دارد. بایستی گیاهان به صورت مجموعه به نحوی انتخاب شوند که بیشترین تاثیر را بگذارند و در رنگ و بافت و شکل کنتراست ایجاد کنند.

گیاهان یکی از عنصر با اهمیت در معماری فضای سبز باغ‌ ها هستند که دارای تنوع بی‌ نهایت و عمر بی‌ دوامی است. یکی از قوانین مهم در کاشت گیاهان عبارت است از: کاشت گیاهان از بزرگ به کوچک، شروع منظر و محوطه‌ سازی با کاشت درختان، سپس درختچه‌ ها و بوته‌ هاست و سپس گیاهان فصلی و گیاهان کوتاه و چمن که روی زمین را می‌پوشانند.

نقش گیاهان در فضای سبز

ممانعت از حرکت

تقسیم فضا

ایجاد حصار

کنترل دید

از آنجا پس از پیاده کردن یک طرح، ممکن است تغییراتی در آن محوطه از نظر مکانی ایجاد شود، لذا باید یک طراح کلیه این عوامل و تغییرات را در نظر داشته باشد و محیط پس از ایجاد تغییرات نیز بتواند انسجام خود را حفظ نماید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر