اصول طراحی معماری شهربازی به همراه قوانین - مرجع اطلاعات معماری
طراحی شهربازی یکی از مهم ترین بخش های راه اندازی یک شهر بازی است.

تاریخ انتشار : 1400/9/9/ نمایش : 202 / نظرات : 0

مرجع اطلاعات معماری

اصول طراحی شهربازی

طراحی شهربازی یکی از مهم ترین بخش های راه اندازی یک شهر بازی است. رعایت تمام اصول طراحی شهربازی و انتخاب صحیح شرکت های طراحی می تواند نقش بسیار مهمی در میزان درآمد صاحبان شهربازی ایفا کند. 

تعریف طراحی شهربازی: طراحی شهربازی از ایجاد تغییرات از راه های مختفی مانند ایجاد حجم، به کار بردن رنگ و متریال های مختلف و جذاب در فضای شهربازی گفته می شود.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین نرم افزارهای طراحی دکوراسیون داخلی

اصول طراحی شهربازی

مسلما ایجاد یک فضای شهربازی باید به شکلی صورت بگیرد که در کنار عملکردی بودن، جذابیت نیز به همراه داشته باشد؛ محیطی که تمام قسمت های آن به خوبی جانمایی شده اند، از تمام امکانات مورد نیاز بهره مند است و از لحاظ بصری نیز باید کاملا جذاب و هیجان انگیز به نظر برسد.

اصول اولیه در طراحی شهر بازی 

ایجاد هارمونی

در یک شهربازی باید از ترکیب بندی مناسبی استفاده شود. استفاده صحیح از رنگ ها با توجه به رنج سنی افراد، اهمیت بسیاری دارد. طراحی باید از بالانس صحیح و توزیع مناسب برخوردار شده باشد. با توجه به مساحت شهربازی و بزرگی یا کوچکی آن می توان از طرح های تکرار شونده و منظم و در بعضی قسمت ها نیز از بالانس شعاعی مانند برجسته سازی بهره گرفت. همینطور می توان با مقیاس و اندازه ها بازی کرد. می توانید با توالی و تکرار و با استفاده از عناصر یکسان در شهربازی های بزرگ، انجام دهید.

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی در شهربازی های از اهمیت بالایی برخوردار است. نقاشی دیوارها یکی از سریع ترین و راحت ترین روش ها برای ایجاد دکوراسیون دلخواه می باشد که این کار می تواند تاثیر خوبی روی طراحی داخلی و همینطور جلب توجه داشته باشد. بهره مندی از چیدمان صحیح وسایل و انتخاب آن ها بر اساس سبک طراحی داخلی نیز اهمیت ویژه ای دارد. استفاده درست از ترکیب شدن رنگ ها به خصوص در قسمت های ورودی می تواند جذابیت شهربازی را تا حدی بالا ببرد.

نورپردازی محیط

نورپردازی صحیح جذابیت بصری شهربازی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. فضای شهربازی باید کاملا روشن باشد تا کودکان موقع بازی، به چیزی برخورد نکنند و یا زمین نخورند و به خوبی محیط جلوی خود را ببینند. به کار بردن نور یکنواخت و کافی در بخش های مختلف باید در دستور کار قرار بگیرد.

فرم های جذاب

محیط داخل شهربازی باید با روحیه کودکان کاملا سازگار باشد و برای آن ها جذابیت خاصی داشته باشد و آن ها را هیجان زده کند. طراحی کفپوش، سقف و دیوارها به صورت یکنواخت در فضای شهربازی، خسته کننده خواهد بود. باید از فرم های جذاب برای طراحی داخلی استفاده کرد.

فضای کافی

لازم است برای هر بخش از شهربازی، فضای کافی در نظر گرفته شود. مقدار فضای مورد نیاز برای قرار دادن یک وسیله یا مجموعه بازی با توجه به نوع آن بازی مشخص می شود.

خوانا بودن طراحی

طراحی فضای داخلی شهربازی باید مشخص باشد، به گونه ای که کودکان به راحتی بتوانند مسیر خود را پیدا کنند و در فضای شهربازی سردرگم نشوند.

مرجع کامل رشته معماری

ضوابط طراحی شهربازی سرپوشیده

ضوابط طراحی شهربازی سرپوشیده

استفاده از نرده های محافظ برای دستگاه‌ ها و تجهیزات بازی با ارتفاع حداقل 100 سانتی متر از ضوابط طراحی شهربازی سرپوشیده می باشد.

درب های خروجی دستگاه ‌های بازی باید به سمت خارج باز گردد تا در هنگام خروج کودکان، مشکل ازدحام در محیط اطراف وسیله بازی ایجاد نشود.

طراحی لاین مناسب و صف با اندازه کافی برای هر دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. در شهربازی های روباز و برای دستگاه‌ های خاصی مثل ترن‌ ها که از پرفروش ترین تجهیزات بازی به شمار می روند، باید لاین های بیشتری در نظر گرفته شود. همچنین می‌توان از صف‌های VIP نیز برای این دستگاه‌ ها استفاده کرد.

طراحی تابلو دستگاه‌های بازی و جانمایی آن ها باید به شکلی باشد که امکان دسترسی مشتریان فراهم بوده و راهنمای خوبی برای اپراتور دستگاه‌ ها باشد.

راه‌ های خروج اضطراری را باید طوری طراحی شوند که به وضوح، قابل دیدن باشد.

راهرو خروج اضصراری باید حداقل عرضی معادل ۲.۵ متر داشته باشد.

باید از طراحی و جانمایی تجهیزات در راهروهای خروجی پرهیز شود.

در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی باید از موادی استفاده شود که در برابر آتش سوزی مقاومت بالایی داشته باشند.

ضوابط اعلام و اطفا حریق باید کاملا اصولی رعایت شوند.

در صورت به کار بردن آویزها و حجم های سقفی باید از کابل ‌های پشتیبان استفاده شود.

در صورت وجود نیم طبقه و فضاهای اداری و با ظرفیت معادل 50 نفر و بیش تر یا فضاهای دارای مساحت 100 متر باید 2 درب خروجی در نظر گرفته شود.

در نظر گرفتن برق اضطراری برای پیدا کردن راه‌ های خروج در زمان حادثه، الزامی است.

سیرکولاسیون باید در طراحی شهربازی رعایت شود.

در طراحی تجهیزات باید دقت کرد تا نقطه کوری ایجاد نشود.

وجود سرویس بهداشتی در مجموعه ضروری است و باید برای معلولین نیز امکانات لازم در نظر گرفته شود.

غرفه ها را باید در مکانی مناسب قرار داد.

استفاده از علایم راهنما در طراحی لازم است.

طراحی صحیح روشنایی، نورپردازی و تهویه باید مد نظر قرار گیرد.

طراح داخلی شهربازی باید به اطلاعات فنی دستگاه‌ ها تسلط داشته باشد تا مشکلی در طراحی پیدا نکند.

معرفی قسمت های مختلف در طراحی شهربازی

طراحی معماری شهربازی

بیشتر بخوانید: معماری ارگانیک

طراحی تم کلی شهربازی

در انتخاب تم کلی شهربازی و فضاهای تفریحی باید عوامل مختلفی از قبیل نوع طراحی ساختمان، نوع منطقه و آداب و فرهنگ شهر مورد نظر را مد نظر قرار داد و طراحی را با توجه به شرایط موجود انجام داد.

طراحی کف شهربازی

طراحی کف شهربازی در ظاهر کلی، تم و میزان انرژی فضای آن تاثیر بسزایی دارد. استفاده از مصالحی مثل سنگ و سرامیک اصلا مناسب نیست. بهتر است با توجه به طراحی کلی شهربازی از رنگ های پلیمری و کفپوش های PVC استفاده شود. نباید از کفپوش های لیز استفاده شود و کودکان را از زمین خوردن محفوظ نگهداریم.

طراحی بخش ستون‌ های شهربازی

طراحی ستون های شهربازی را نیز باید با توجه به تم و طراحی اولیه در نظر گرفته شده انجام داد. روکش ستون ها را می توان با مصالح مختلفی اجرا کرد، اما به کار بردن کامپوزیت در صورت وجود بودجه به مقدار کافی می تواند ظاهری منحصر به فرد و جذاب به شهربازی بدهد. بهتر است ستون ها در ارتفاعات پایین که خطر برخورد کودکان به آن ها وجود دارد، کاور نرم داشته باشند.

طراحی دیوار های شهربازی

به کار بردن رنگ های پلی اکریلیک و رنگ های سیستمی در دیوارها، از اجرای بنر یا استیکر بهتر است و به ایجاد محیطی گرم تر کمک می کند.

طراحی ورودی‌ های شهربازی

ورودی های شهربازی بسیار با اهمیت هستند. ورودی شهربازی، بخشی است که در کنار زیبایی بصری باید سهولت ورود، تهیه بلیط و جلوگیری از ازدحام در طراحی آن مد نظر قرار بگیرد. ورودی ها باید دعوت کننده باشند و تم اصلی به کار رفته در طراحی شهربازی را به نمایش بگذارند و مانع تجمع شود.

طراحی غرفه‌های شهربازی

در شهربازی ها معمولا غرفه هایی متعدد وجود دارند، مثل غرفه های عکاسی یا شارژ کارت یا فروشگاهی که باید طراحی آن ها در هماهنگی با کل محیط شهربازی باشد.

طراحی قسمت اداری شهربازی

بخش های کنترل و اداری شهربازی باید به شکل خوبی ساخته شوند و در محل مناسبی قرار بگیرند. قسمت های بازرگانی، مدیریت، سرور و دیگر بخش های اداری و پرسنلی باید به شکل مجزا طراحی شوند.

طراحی بخش‌ خدماتی شهربازی

بخش های خدماتی شهربازی از قبیل سرویس بهداشتی، فضای تعویض پوشک کودک و امکاناتی مخصوص افراد معلول در شهربازی ها باید به شکل ویژه طراحی شوند و دسترسی به آن ها راحت باشد. در اکثر کشورهای دنیا امکانات بسیار زیادی برای استفاده معلولین از شهربازی ها در نظر گرفته می شوند. معلولین و ناتوانان جسمی، بخش مهمی از هر جامعه می باشند و مسلم است که باید در زمینه تفریحات نیز به این قشر بسیار احترام گذاشته شود و نیازهای آن ها مورد توجه قرار بگیرد.

طراحی پارک وی آر (vr):

طراحی پارک وی آر

طراحی تم پارک vr با هدف به وجود آمدن فضایی مهیج و سرگرم کننده برای بازی براساس بروزترین و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا با رعایت کردن سیرکولاسیون حرکتی مناسب. 

در یک سالن  به مساحت تقریبی 700 متر مربع طراحی و اجرا شده است که می توان در آن 8 بازی اختصاصی  واقعیت مجازی قرار داد.علاوه بر بازی ها فضای کوچکی  برای کافی شاپ برای استراحت در نظر گرفته شده است. علاوه بر این توجه ما در چیدمان بازی ها براساس کارکردشان مثل ترس، وحشت، هیجان بوده است که با ایجاد فضای کودکانه و صمیمی در مجموعه این فضا را ایجاد کرده ایم.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر