طراحی شهری چیست؟ - مرجع اطلاعات معماری
طراحی شهری به عملیاتی می گویند که به شکل ‌دهی فیزیکی بافت ‌های مختلف شهری و روستایی صورت می گیرد.

تاریخ انتشار : 1400/8/29/ نمایش : 232 / نظرات : 0

مرجع اطلاعات معماری

طراحی شهری چیست ؟

طراحی شهری چیست

طراحی شهری به عملیاتی می گویند که به شکل ‌دهی فیزیکی بافت ‌های مختلف شهری و روستایی  صورت می گیرد. طراحی شهری با رویکرد ساختارگرایی با هدف ساخت مکان های متعدد می ‌پردازد. این فرآیند طراحی ساختمان ‌ها، فضاها و چشم‌ انداز ها را در برمی‌ گیرد و در آخر جریانی را به راه می ‌اندازد که به عمران و آبادی شهری کمک ‌کند.

طراحی شهری:

طراحی قسمتی از هنر سازمان دادن فضای کالبدی می باشد که به رشته های علمی و هنری مثل برنامه ریزی شهری ,معماری و منظر سازی ,مهندسی فنی ,مهندسی ترافیک و حمل و نقل روانشناسی ,جامعه شناسی واقتصاد مربوط می باشد. و همچنین با سیاست و فرهنگ نیز ربط هایی پیدا می کند در کل دامنه ی فعالیتش بسیار گسترده می باشد.مانوئل کستل می گوید برنامه ریزی شبیه به سیاست می ماند که شاید بهتر بتوان حوزه ی فعالیت شهری را مشخص کرد.

به نظر جف لوید طراحی شهری حلقه ی پیوند دهنده ی معماری, معماری منظر, مهندسی به صورت گسترده و برنامه ریزی وبلاخص برنامه ریزی شهری است. طراحی شهری فعالیت تازه ای نیست. صحبت های زیادی از قدیم وجود داشته مبنی بر اینکه با شکل گرفتن فضای خصوصی زندگی بشر فضای عمومی نیز شکل گرفته. گسترده بود فعالیت طراحی شهری نشان می دهد که این فعالیت ها همانند یک طرح معماری یا طراحی یک پارک نیست که با طرح مشخصی شروع شود یا به اتمام برسد.

کار معماری معمولا در جایی آغاز شده و خاتمه می یابد, یک میدان به عنوان عنصری از سازمان فضایی شهر در طول تاریخ تکوین می یابد, دگرگون می شود ,تغییر می کند و یا مدام عوض می شود. چنین فضایی می توان از عهد باستان شروع شود, وسطی را پشت سر گذارد, رنسانس را ببیند و امروز هم بتواند در آن فعالیت و زندگی کند.

مرجع کامل رشته معماری

طراحی شهری یک حرفه ‌ای جدید:

طراحی شهری یکی از جدید‌ترین حرفه‌ ها می باشد که کمتر از ۲۵ سال از عمر آن می ‌گذرد. بیشتر آن چیزی که طراحان شهری ارائه می‌ دهند، دستاورد حوزه‌ های شغلی دیگر است. در کل طراحی شهری یک عمل چندگانه نسبت به بقیه شغل ها دارد.

وفاداری اصناف به طراحی شهری:

با به وجود آمدن صنف طراحان شهری، معماران، شهرسازان، طراحان فضای سبز، مهندسان راه، هنرمندان و طیف وسیعی از مشاغل وفاداری خود را به حوزه طراحی شهری اعلام کردند. در واقع رسالت این حوزه‌ها تغییر روند شکل‌ دهی فضاهای پیرامونی بود. 

صحبت های اصناف در مورد طراحی شهری:

طراحی شهری

الف) معماران باید جدا از طراحی ساختمان‌ ها، با موقعیت مکانی بناها هم در ارتباط باشند.

ب) شهرسازان هم باید با شکل فیزیکی توسعه و گسترش شهرها در ارتباط باشند.

ج) طراحان فضای سبز باید در ابتدای عملیات طراحی شهری به بررسی مناطق مورد نظر دست پیدا کنند.

د) مهندسین راه باید به جای تمرکز روی بحث های ترافیکی، از مهارت ‌های خود برای درست کردن فضاهای دلپذیر استفاده کنند.

اقداماتی مهمی که طراحان شهری باید انجام دهند:

۱ _ وسیع تر کردن فضاهای شهری و استفاده از ابتکارهایی عالی در تولید و بازتولید محیط ‌های پیرامونی

۲ _ طراحی فضاهای ساخته شده که باید از کل شهرها و حاشیه ‌های آن ها گرفته تا خیابان ‌ها و میدان‌ ها ارائه نظرات خود بر چگونگی عمران و احیای شهرها انجام شود.

۳ _ تحقیق پیرامون منطقه های مورد نظر و ساکنان آن ها و در نظر گرفتن بافت فیزیکی، سیاسی، اقتصادی و روان ‌شناسی حاکم بر آن منطقه

۴ _ تحت تاثیر قرار دادن مردم با ابتکارات خود، کمک به آن ها در تصمیم‌ گیری مناسب و ‌آموزش دادن به آن ها برای ایجاد مکان ‌های مطلوب

۵ _ توسعه سیاستگذاری‌ های نوین برای ساخت و سازهای شهری

۶ _ مشاوره های گروهی و کمک به مردم برای برعهده گرفتن نقش‌ هایی برای سازندگی و طراحی حومه ‌ها

۷ _ ارائه تصاویر گرافیکی که از طراحی ‌های کلی و تکنیکی گرفته می شود و استفاده از آخرین دستاوردها در طراحی ‌های کامپیوتری

مرجع اطلاعات معماری

هدف از طراحی شهری

هدف از طراحی شهری

طراحی شهری بخش بسیار پراهمیت و حساسی از هویت شهروندان یک شهر می باشد. به این معنی که چطور می اندیشند ،چه امکاناتی در دسترس داشتند و چه افراد متخصصی نبوغ خود را ارائه داده اند تا شهری که در آن زندگی می کنیم ساخته شده است. زمانی که تمامی این عوامل را کنار یکدیگر قرار دهیم تا ترکیبی از یک شهر را ارائه نماییم ،سیمای شهر گویای فرهنگ و نگرش آن جامعه می باشد.

معیار فرهنگی ،سلیقه ی شخصی ،تفکر و امکانات نهادهای اجتماعی در یک کشور تعیین کننده ی نمای ظاهری شهری و بالطبع طراحی شهری است. طراحی شهری از طرفی باید حداقل خدمات و امکانات شهری را به صورت یکسان در اختیار تمام شهروندان قرار دهد و از سوی دیگر تنوع و امکان انتخاب جایگرین متفاوت را برای گروه های مختلف جامعه فراهم کند. هدف اول نیاز به یکنواختی استانداردها و جامعیت آن می باشد، و اما هدف دوم تنوع استانداردها و به کار گیری تدابیر و راهبردهای متخصصان و افراد ذی صلاح در شهرسازی را ایجاب می نماید.

طراحی شهری در چارچوب کلی فرایند برنامه ریزی و تصمیم گیری جامعه ،نیاز به تشکلات رسمی دارد تا از این طریق ،قشر ها و گروه های فرهنگی جامعه ،نتواند به ارزش ها و آرمان های خود جامه ی عمل بپوشانند و پیشنهاد های طراحی را که نهایتا به صورت سرمایه گذاری شهری ،مرمت ،نوسازی ،بازسازی و ساخت و حفظ بناها در می آید ،بهتر ارائه دهند.

اگر از هر قشر خواسته شود تا نظر خود را در مورد شکل شهر و نقش شهر بیان کند در طراحی شهری ،تنوع ، هماهنگی و زیبایی سیمای شهر و الگوی فعالیت ها به بهترین نحو فراهم می آید، چون در این حالت طراحی شهری رفتارهای جمعی خواسته های فرهنگی و هویت گروهی را منعکس می کند. فرضیه اصلی در این بخش این است که طراحی خیال پردازانه با استفاده مشترک از فضا و سهیم شدن در امکانات و دسترسی متعدد به عملکردهای شهری و تنوع در شیوه های زندگی می تواند برخی از تضاد های بارز بین گروه ها را از بین ببرد.

طراحی شهری فعالیتی پر هزینه تر از برنامه ریزی شهری می باشد و مستلزم به کار گیری منابع کمیاب و متخصصان حرفه ای ماهر است .این نکته حائز اهمیت است که فعالیت های طراحی شهری در جهاتی سوق داده شود که عملکردها و عوامل شکل دهنده ی شهری بیشترین تاثیر را روی رفتار کلی افراد و بافت و فرم شهر داشته باشد.

مرجع کامل رشته معماری

مبانی طراحی شهری:

به جمع آوری اطلاعات اولیه و تجزیه تحلیل مناظر و فضاهای محدوده ی مورد نظر و شناخت گفته می شود

 چهره ی شهری:

مرجع اطلاعات معماری

بدست آوردن و توجه به مشخصه های برجسته در محل مورد نظر ، جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن، اساس و پایه ی برنامه ریزی شهری را تشکیل می دهد .خصوصیات طبیعی و هویت یک مکان و ارزش و قدمت تاریخی آن و نقش و مفهومی که در آینده خواهد داشت، در آغاز کار، بستگی به اطلاعات، تجزیه و تحلیل و ارزیابی مشخصه های طراحی مناظر طبیعی و چهره ی شهری آن دارد.

در ابتدای کار باید مشخصات خاصی از یک مکان به طور دقیق مشخص شود ،این مشخصات امکان دارد زیبا یا معمولی یا زشت باشند، در گذر از این می توانند هویت مخصوص به خود را داشته باشند که باعث ایجاد هماهنگی و یا تضاد و یا تناقض در طراحی شهری می شود. چهره ی شهر ،روستا و مناظر طبیعی ،مثال هایی بسیار متفاوت از مشخصه های طراحی شهری به شمار می روند.

طراحی باید با وضعیت موجود و داده های محل خود را هماهنگ کرده و عملکرد صحیح اجزا و بهترین طرح را در مورد مکان مورد نظر ارائه نماید. طراحی شهری باید دقیق و واضح جوابگوی طرح های مورد نظر و ارائه شده باشد. طراحی با علم شناخت از کلیه مسائل و بدون تحت تاثیر قرار گرفتن و یا وابستگی باید عمل نماید. طراحی فقط یک سوال تکنیکی و یا هندسی نیست، بلکه موضوعی است احساسی تفکری که با صبر توام می باشد.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر