مرجع اطلاعات معماری - معماری داخلی چیست؟ معرفی کامل رشته معماری داخلی
مرجع کامل رشته معماری - معماری داخلی پل ارتباطی بین معماری و طراحی داخلی در ساختمان می باشد.

تاریخ انتشار : 1400/8/20/ نمایش : 204 / نظرات : 0

مرجع اطلاعات معماری

معماری داخلی چیست؟

 
معماری داخلی ، طراحی یک فضای جدید داخلی برای خانه ها و یا هر فضایی است، فضایی که می تواند ثابت یا به اصطلاح فیکس شود. معماری داخلی یکی از مهم ترین بخش‌ های ساخت یک بنا است. معماری داخلی پل ارتباطی بین معماری و طراحی داخلی در ساختمان می باشد. در ساخت یک سازه و بنا عوامل مختلفی دخیل هستند تا خروجی عالی را ارائه دهد. بنای کلی یک ساختمان در ابتدا به صورت طرحی معرفی می شود و قسمت های مختلف آن مشخص می شود سپس بر اساس طرحی که داده شده، ساختمان ساخته می شود.
 
مرجع اطلاعات معماری 
 
این عبارت را همچنین برای طراحی ابتدایی و نقشه اولیه مورد استفاده برای فضاهای داخلی ساختمان هم به کار می برند. نقشه ای که طراحی نهایی کار، یا تاکید بیشتری بر نسخه اولیه آن است، یا با تغییر کاربری انجام  می شود. یک معمار داخلی شناخت کاملی از ساختار ساختمان و کاربردهای ارتباطی آن دارد. بر وجوح مختلف بومی، فرهنگی، صنعتی و اقتصادی فضا تمرکز می کند.
 
معماری داخلی هر چه که به سکونت انسان در محیط داخلی مرتبط است مانند نوع متریال، پوشش نهایی سقف و کف، الزامات الکتریکی و الکترونیکی، تاسیسات، تهویه، ارگونومی و استفاده هوشمندانه از فضا را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. این مراحل کلی و به زبان بسیار ساده از فرآیند طراحی و ساخت یک بنا بود که عنوان شد و هر قسمت از آن خود توسط افرادی حرفه ای و با تخصص بررسی و اعمال می شود. گاهی اقات طراحی های ابتدایی نسبت به نسخه اولیه تغییرات چشمگیری می کنند تا مناسب استفاده های جدید و تطبیقی از ساختمان باشند.
 
معماری داخلی با هنر طراحی محیطی یکسان شناخته می شود، فضای داخلی ساختمان ها به گونه ای طراحی می شوند که همه ی جنبه های استفاده انسانی از آن را تحت پوشش قرار دهد. در واقع می توان گفت معماری و ساختمان داخلی تلفیقی از علوم و هنرهای مختلفی می باشد. غیر از دانش در زمینه معماری علومی مانند روانشناسی، جامعه شناسی، محیط زیست، فلسفه در کنار هنر زیبایی شناختی و … در معماری داخلی دخیل می باشد.
 
مرجع کامل رشته معماری 
 
این روزها در شهرها ساختمان های زیادی هستند که تغییر کاربری داده اند. ساختمان هایی که قبلا، یک بانک بوده اند و الان به رستوران تبدیل شده اند. هر کدام از این ساختمان ها، طوری در حافظه جمعی شهروندان نقش بسته بودند که تغییراتشان خیلی هم مطلوب نبود. هر کدام از این تغییرات، نیاز به تخصص تکنیکی و تکنولوژیکی در حوزه خاص خودش دارد که مشخص می کنند ساختمان در چرخه زندگی خودش، تا چه میزانی دچار تغییرات خواهند شد.
 

 مرجع اطلاعات معماری

یکی از مهمترین عناصر حیاتی در معماری و طراحی داخلی، پایداری و تفکر پایدار در مورد محیط زیست و مواد مورد استفاده است. این بخش مهم از معماری داخلی، بر یافتن راه های جامع و خلاقی برای ساخت یا بازسازی سازه های موجودی متمرکز است که بر محیط زیست تاثیر کمی دارند یا کلا هیچ تاثیری ندارند. این جنبش دوستی با محیط زیست، حدود چهل سال پیش و در دهه هفتاد میلادی اهمیت پیدا کرده است. زمانی که بحران انرژی تازه شکل گرفته بود و افراد به آرامی به نقش خودشان در کم کردن اثرات این بحران پی می بردند.
 
در دهه های گذشته، معماری پایدار داخلی با کمک پیشرفت های تکنولوژی و مواد تازه حسابی پیشرفت کرده است. در این چند سال، گاهی طراحی دوستدار محیط زیست یک امر لوکس محسوب می شد اما واقعیت این است که همه ما فارغ از باورها و سبک زندگی مان، باید انتخاب های هوشمندانه و مسئولانه ای داشته باشیم.
 

 طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی منزل و ساختمان به یکی از پرطرفدارترین جنبه های بهینه سازی فضای خانه تبدیل شده است. به زبان ساده تر به ساختمان و طراحی داخلی خانه دست زده نمی شود و با استفاده از عناصر و المان هایی که در محیط خانه یا اداره و … وجود دارد مانند لوازم منزل، تابلو، تغییر رنگ و … محیط و فضای خانه تغییر داده می شود.
 
معماری داخلی 
 
  یک فرد دکوراتیو باید میزان روشنایی محیط، ابعاد و اندازه های لازم و متناسب با محیط برای مبلمان، تعیین استاندارد مصالح برای جلوگیری از بروز آتش و … را در نظر داشته باشد و بر اساس این قوانین همراه با خلاقیت خود محیطی زیبا را خلق نماید.
 

 مرجع کامل رشته معماری

 

رشته معماری داخلی برای چه افرادی مناسب است؟

رشته معماری داخلی مثل رشته مهندسی معماری، دارای دو جنبه هنری زیبایی شناختی و فنی می باشد. در رشته های مرتبط با معماری، تلفیق هنر و فن همواره بهترین نتیجه را خواهند داشت و تسلط فارغ التحصیلان به هر دو جنبه می‌ تواند بازدهی زیادی در بازار کار برای آنان به دنبال داشته باشد. معماری داخلی علمی است که در آن، فضاهای مختلف داخل یک ساختمان بر اساس استانداردها و ضوابط مربوطه، در یک نظام معمارانه طراحی می‌ شوند.
 
مرجع اطلاعات معماری 
 
رشته معماری داخلی برای افرادی مناسب است که قدرت خلاقیت بالا، ذوق هنری و تخیل قوی برای ایده ‌پردازی داشته و علاقه ‌مند به مبلمان و تزئینات فضاهای داخلی ساختمان باشند اصل اساسی مباحث مطرح شده در این رشته تحصیلی، پیرامون این موضوع قرار می‌گیرد. افرادی که به جزئیات توجه می‌کنند و در حل مسائل به صورت خلاقانه مهارت دارند، می‌ توانند در این رشته تحصیلی بسیار موفق ‌تر ظاهر شوند.
 
در کنار همه این مسائل، نباید نقش دانش فنی را نیز از یاد برد. به طور کلی داشتن خلاقیت و ذوق هنری در کنار آشنایی با روش‌ های فنی و اجرایی، به موفقیت هر چه بیشتر معماران داخلی کمک کند. رشته معماری داخلی در عین شیاهت هایی که دارد، دارای تفاوت ‌هایی با رشته مهندسی معماری است.
 
معماری داخلی صرفا به طراحی و ساخت فضاهای داخل ساختمان می‌ پردازد درحالیکه مهندسی معماری به صورت کلی به این موضوع و مسائل نگاه می‌ کند با کلیات ساختمان چه از بیرون و چه از داخل در ارتباط است. باید توجه داشت که مهندس معمار روند کلی ساختمان از جمله کاربری ساختمان، برنامه فیزیکی، لکه‌گذاری فضایی، سیرکولاسیون، پی‌ریزی، سقف‌ها، بازشوها و فرم کلی ساختمان را طراحی می‌ کند ولی معمار داخلی به جنبه ‌های زیبایی شناختی، کاربردی بودن، طراحی مبلمان و طراحی فضاهای داخلی بر اساس نیازها و شرایط محیطی می پردازد.
 

 مرجع کامل رشته معماری

 

کدام درس های دوره دبیرستان در رشته معماری داخلی کاربرد بیشتری دارند؟

 
معماری داخلی 
 
رشته معماری داخلی از زیرمجموعه ی ریاضی و فیزیک و همچنین از زیرمجموعه‌ های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در دانشگاه‌ ها و موسسات علمی دانشجو می‌ پذیرد. افرادی که از زیرشاخه فنی و حرفه‌ ای و همچنین کار و دانش وارد دانشگاه می‌ شوند اکثرا در مقطع هنرستان با درس های اولیه معماری داخلی تا حدودی آشنایی دارند و ورود به دانشگاه و رشته معماری داخلی برای آنها تازگی نخواهد داشت ولی برای دانشجویانی که از رشته ریاضی و فیزیک وارد رشته معماری داخلی شوند، مباحث دارای تازگی و جنبه ‌های تازه ‌ای خواهد بود.
 

 دروس مهم دوره دبیرستان برای رشته معماری داخلی:

مرجع کامل رشته معماری 
 
مبحث های مربوط به رشته ریاضی به صورت عمومی: به طول کلی تسلط به درس‌ های محاسباتی برای موفقیت در رشته‌ های مرتبط با معماری، لازم است. 
 
درس های مربوط به هندسه و ترسیمات فنی به صورت کامل: داشتن توانایی انواع ترسیمات هندسی پیش‌ نیازی اساسی برای هر دانشجویی است که قصد دارد در رشته‌ های مرتبط با معماری به خصوص رشته معماری داخلی مشغول به تحصیل شود.
 
زبان انگلیسی در حدی که بتواند از مراجع و منابع اطلاعاتی انگلیسی برای بهبود و ارتقای سطح دانش معماری داخلی استفاده کند. باید توجه داشت، دروس ارائه شده در دانشگاه نیازمند مطالعات تکمیلی هستند که تسلط به زبان انگلیسی این امکان را به خوبی فراهم می‌کند.
 
درس های مرتبط به تاریخ ایران و جهان به جهت آن که در دانشگاه، دوره‌ های مختلفی از سبک‌ های معماری تدریس می‌ شوند و آگهی داشتن در زمینه تاریخ به ارتباط میان سبک و دوره‌ های تاریخی مختلف کمک می کند.
 
درس های عمومی مثل ادبیات، معارف اسلامی و … که باید گذرانده شوند.
 

 مرجع اطلاعات معماری

 

گرایش ‌های رشته معماری داخلی:

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌ های مختلفی می باشد:‌
 
مرجع کامل رشته معماری 

معماری اسلامی
 
مهندسی معماری: این گرایش بیشتر مربوط به طراحی فضاهایی برای انسان و مطالعه روی ارتقای کیفیت معماری‌ های در حال انجام می‌ باشد.
 
معماری منظر: این گرایش به طراحی و ساماندهی فضاهای بیرونی می‌پردازد و بیشتر سرو کار او با محیط طبیعی است.
 
انرژی و معماری: گرایش انرژی معماری با توجه به آلودگی ‌های زیست محیطی که وجود دارد و در خطر بودن محیط زندگی انسان ‌ها و همچنین حائز اهمیت بودن بحث صرفه‌ جویی در مصرف انرژی و ساختن ساختمان هایی با حداقل مصرف انرژی که ایجاد شده است می پردازد.
 
 
معماری داخلی: این گرایش به طراحی فضاهای داخلی و انجام معماری در داخل ساختمان‌ ها می ‌پردازد و که البته ادامه همان رشته معماری داخلی می باشد.
 
مطالعات معماری ایران: گرایش مطالعات معماری ایران به مطالعه در خصوص پیشینه و تاریخ معماری و شهرسازی ایران پرداخته شده و بیشتر سعی در بازآفرینی آنچه که فراموش شده و ایجاد ارتباط میان گذشته و آینده دارد.
 
تکنولوژی معماری: این گرایش در زمینه تکنولوژی ‌های نوین ساختمانی و ارتباط میان سازه و معماری پرداخته است. 
 
بازسازی پس از سانحه: با توجه به احتمال وقوع سوانح و بلایای طبیعی و ایجاد خسارات به بحث ساخت و ساز و محیط، این گرایش سعی در مقابله با اتفاقات ناشی از آن پیش، هنگام و پس از وقوع دارد.
 
مدیریت پروژه و ساخت: گرایش مدیریت پروژه مرتبط با بحث ‌های مدیریتی پروژه ‌های عمدتا کلان از قبیل برنامه ‌ریزی، هدایت و کنترل می باشد.
 
فناوری معماری: گرایش فناوری مماری دروس فنی ساختمان است و در زمینه تکنولوژی و روش‌های ساخت نوین معماری می پردازد.
 

 مهم‌ترین درس های رشته معماری داخلی:

 
مرجع اطلاعات معماری 
 
طراحی معماری داخلی: بعد از گذراندن درس های مورد نیاز و کسب اطلاعات کلی در زمینه معماری داخلی، این دروس به صورت تعدادی درس 3 واحدی در هر ترم ارائه می‌شود و به طراحی معماری فضاهای داخلی یک موضوع بر اساس صلاح‌ دید اساتید و سرفصل دانشگاه می ‌پردازد. (درس طراحی معماری داخلی یکی از مهم ترین واحد دانشگاهی در رشته معماری داخلی  می باشد).

اصول فنی ساختمان: اصول فنی ساختمان از درس های بسیار مهم در رشته معماری داخلی است که به جنبه ‌های فنی و اجرایی معماری می‌ پردازد.
 
بیان معماری داخلی: از مجموعه درس هایی است که در چند ترم ارائه می ‌شود و برای تقویت قوه خلاقیت و ذوق هنری دانشجویان بسیار مفید است.
 
آشنایی با تاریخ معماری
 
آشنایی با معماری جهان اسلامی
 
تاریخ مبلمان
 
باغ‌ آرایی
 
مقررات معماری داخلی
 
گرافیک معماری داخلی
 
مدیریت کارگاه
 
طرح تغییر عملکرد معماری داخلی
 
عناصر مدولار و پیش ساخته
 
آشنایی با هنرهای معاصر ایران
 
مبانی معماری داخلی
 
فرم و فضا
 
انسان، طبیعت و آرگونومی
 
تئوری معماری داخلی
 

 فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی در چه شغل های می‌توانند فعالیت کنند ؟

 
مرجع کامل رشته معماری 
 
به طور کلی افرادی که در رشته های مرتبط با معماری فارغ التحصیل می‌شوند، هم می ‌توانند در آزمون ‌های استخدامی ادارات و موسسات مختلف شرکت کنند و هم می‌ توانند در بازار کار آزاد مشغول به کار بشوند. فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی همینطور می توانند دفتر طراحی خودشان را تاسیس کنند و به طور مستقیم با کارفرمایان مشغول به همکاری شوند. همچنین می‌ توانند با معماران و شرکت ‌های مهندسی مختلفی همکاری کنند و فعالیت ‌های طراحی و اجرایی انجام دهند.
 

فعالیت ‌های مرتبط با رشته معماری داخلی:

تاسیس دفتر شخصی طراحی معماری داخلی
 
تاسیس شرکت‌های مختلف مهندسی در زمینه طراحی معماری داخلی
 
کسب پروانه اشتغال به کار مهندسی از وزارت راه، مسکن و شهرسازی
 
همکاری بعنوان طراح معمار داخلی در شرکت‌ های معماری
 
طراحی معماری ساختمان‌های مختلف بصورت پروژه‌های شخصی
 
طراحی داخلی ساختمان های مختلف از قبیل مسکونی، اداری، تجاری و …
 
طراحی نمای ساختمان‌های مختلف از قبیل مسکونی، اداری، تجاری و …
 
نظارت بر اجرای پروژه‌های ساختمانی بصورت همکاری با دفاتر مختلف معماری
 
نظارت بر اجرای پروژه‌های شخصی
 
اجرای ساختمان‌های مختلف بصورت همکاری با طراحان و سرمایه‌گذاران مختلف
 
استخدام به عنوان نقشه‌کش معماری در دفاتر مهندسی مختلف
 
مدل‌ساز و طراح سه‌بعدی پروژه‌های معماری
 
متره و برآورد پروژه های ساختمانی
 
مشاور ساخت و ساز
 
تاسیس کلینیک‌های ساختمانی و ارائه خدمات مربوط به مصالح ساختمانی
 
تدریس دروس تخصصی معماری به دانشجویان
 

 مرجع کامل رشته معماری

 

بازار کار رشته معماری داخلی چگونه است؟

 
مرجع اطلاعات معماری 
 
بازار کار رشته ‌های مرتبط با معماری از جمله معماریداخلی، پیش از آن که نیاز به تحصیلات و مدرک دانشگاهی داشته باشند، به تلاش‌ دانشجو و آموخته ‌های حاصل از تمرین و ممارست وی نیاز دارند. اینکه چه دانشگاهی و چه مدرکی حاصل تحصیلات دانشجو بوده است، در گام های بعدی لحاظ می ‌شود و مهم تر از همه، سطح مهارتی و توانایی های فارغ التحصیل خواهد بود که تفاوت ‌ها را رقم می زند. بازار کار برای رشته معماری داخلی متنوع و بسیار گسترده است و فارغ التحصیلان دارای مهارت و توانایی می‌ توانند به خوبی در بازار کار مشغول شوند.
 
برای فارغ التحصیلان معماری داخلی می‌توان بازار کار را در بازه‌ ای به وسعت اشتغال در یک دفتر فنی و مهندسی تا تاسیس شرکت‌ های طراحی داخلی تعریف کرد. همچنین، دانش‌ آموختگان این رشته می توانند در آزمون های استخدامی سازمان‌ های مختلف شرکت کنند و در کنار آن، پروانه اشتغال به کار مهندسی را نیز کسب کنند. ولی تجربه نشان داده است که اکثر فارغ التحصیلان این رشته در بازار کار خارج از چارچوب اداری مشغول به فعالیت هستند.
 
موقعیت شغلی دیگری طراحی داخلی فضاها و همچنین طراحی نمای پروژه ‌های مختلف است که هر کدام بسته به نوع طرح و نیاز کارفرما دارای حق الزحمه‌ های متفاوتی خواهد بود. امروزه بسیاری از کارفرمایان به دنبال ساختمان‌ هایی با کیفیت می باشند. برای ورود به بازار کار رشته معماری داخلی، علاوه بر آشنایی با مهارت ‌های تخصصی باید به سایر مهارت‌ های فردی هم آشنایی داشته باشید. در حقیقت، این مهارت‌ های فردی هستند که یک شخص را از میان رقبا متمایز می‌ کنند و سبب موفقیت او در زمینه‌ ها و موقعیت‌ های شغلی می‌ شوند.
 

مرجع اطلاعات معماری

 

امکان ادامه تحصیل در رشته معماری داخلی در خارج از کشور به چه صورت می باشد؟

 
معماری داخلی 
 
با توجه به فراگیر بودن رشته معماری داخلی و کاربردی بودن آن در سراسر دنیا، این رشته امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارد. کشورهای اروپایی مثل انگلستان، آلمان، فرانسه، سوئد، دانمارک، ایتالیا به عنوان یکی از مهد های معماری تا کشورهای همسایه همچون ترکیه در رشته معماری داخلی بصورت بورسیه تحصیلی و همچنین آزاد، بسته به شرایط خاص هریک، به جذب دانشجو می پردازند.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر