مرجع اطلاعات معماری - معرفی انواع سبک های معماری
مرجع اطلاعات معماری - معماری هنری بسیار خارق ‌العاده است که یکی از با اهمیت ترین دستاوردهای بشریت محسوب می‌شود. مرجع کامل رشته معماری

تاریخ انتشار : 1400/8/17/ نمایش : 280 / نظرات : 0

مرجع اطلاعات معماری - معرفی سبک های معماری

 
معماری هنری بسیار خارق ‌العاده است که یکی از با اهمیت ترین دستاوردهای بشریت محسوب می‌شود. انسان به واسطه ی معماری توانست موارد بسیاری را ابراز کند، مواردی مثل عقاید شخصی، بومی، عقاید فرهنگی و بسیاری از موارد این چنینی. با گذت زمان هر کدام از این مدل معماری ‌ها به یک سبکی تبدیل شد و جای خود را در این دنیای بزرگ معماری باز کردند. در 100 سال گذشته شکل‌ های متعددی و البته جدیدی در معماری جهانی به وجود آمد که دید همه ی جهانیان را نسبت به معماری، فضاهای شهری و البته سبک زندگی تغییر داد.
 
مرجع اطلاعات معماری 
 

مرجع کامل رشته معماری

در 100 سال گذشته سبک ‌های معماری متعددی به دنیای امروزی معرفی شد و با استقبال اکثریت معماران جهان روبرو شد. معماری سنتی با سبک‌ های مدرن درآمیخته شد و آثار فوق العاده زیبایی را به همه معرفی کردند. معماری در طول سالیان سال به دلایل مختلف که طیف وسیعی هم دارند سبک و سیاق خود را عوض نموده و تغییرات بسیار گسترده‌ ای داشته است.
 

 انواع سبک های معماری از گذشته تا به الان

 

سبک معماری کلاسیک

بزرگان معماری جهان، معماری کلاسیک را مادر تمام سبک‌ های معماری در جهان می‌ دانند. در طراحی‌ های معماری کلاسیک ظاهری بسیار زیبا و باوقار در کنار شکوه و عظمت مشاهده می‌ کنید که در کنار تناسبات زیبا سرآغازی برای طراحی‌ های متفاوت آینده و شکل گیری دیگر سبک‌ ها بوده است. برای معرفی چند مورد از شاخص ترین طراحی‌ ها در معماری کلاسیک باید به ساختمان‌ ها و نقاط شاخص شهری در معماری روم و یونان باستان اشاره کنیم.
 
سبک معماری کلاسیک 
 
با گذشت سال‌ ها از ساخت ساختمان ‌های طراحی شده به سبک معماری کلاسیک، هنوز این ساختمان‌ ها زیبایی خیره کننده‌ ای دارند و اکثر این آثار هنری معماری را می‌ توان در پایتخت کشورهایی مثل یونان و ایتالیا مشاهده کرد.

دوره زمانی سبک کلاسیک

سال‌ های 850 پیش از میلاد مسیح تا 476 پس از میلاد مسیح

چگونه دوران معماری کلاسیک را تشخیص دهیم؟

هر سبک از معماری نشانه ‌های متعدد و خاصی دارد که با استفاده از این نشانه‌ ها می توانیم یک ساختمان یا اثر را یک سبک از معماری تشخیص دهیم.
 

نشانه ‌هایی از سبک معماری کلاسیک:

·ساختمان‌های وسیع و بزرگ

·استفاده گسترده از طرح‌ های خمیده و گرد گوشه در طراحی المان‌ ها و حجم‌ های اصلی ساختمان‌ ها

·کنگره‌ دار بودن ستون‌ ها و جداره‌ ها

·و کنده کاری‌های دستی در آن ها

·الحاق متعلقات متعدد زینتی به ساختمان

·القای حس شکوه و عظمت به محض نگاه کردن به آن ها

چند نمونه از معماری کلاسیک

·آمفی تئاتر کولوسئوم در شهر رم ایتالیا
·معبد پانتئون شهر رم ایتالیا
·بنای آکروپولیسدر شهر آتن یونان
 

مرجع کامل رشته معماری

سبک معماری روم شرقی (معماری بیزانس)

در دنیای معماری تعداد زیادی از افراد صاحب نظر هستند‌‌، که علاقه خاصی به معماری روم شرقی دارند که به آن معماری بیزانتین یا معماری بیزانس هم می گویند. بسیاری سبک معماری روم شرقی را به تعدد در گنبدها و جزئیات تجملی فراوان می‌شناسند. هدف‌های این سبک معماری این است که مخاطب را با استفاده از گنبدهای فراوان و همین طور استفاده هوشمندانه از موزائیک‌های براق، شگفت زده کند.
 
مرجع کامل رشته معماری 
 
معمولا با استفاده از این سبک معماری قصرهای سلطنتی باشکوه با جزئیات تجملاتی و البته مسحور کننده ای ساخته می‌ شد و در طراحی برای آن سقف‌ ها و ستون‌ های بلند و البته تعداد زیادی گنبد در نظر گرفته می‌ شد تا فرد با دیدن این بناها متوجه شود که در این بنا فرد قدرتمند، ثروتمند و مهمی سکونت داشته است. علاوه بر قصرهای متعددی که با این سبک ساخته شده اند کلیساها و مساجد بسیاری نیز طراحی شده‌اند که نمونه آنها در آثار تاریخی و معماری استانبول قابل مشاهده است.

چگونه سبک معماری بیزانس (معماری روم شرقی) را تشخیص دهیم؟

تشخیص سبک معماری بیزانس یا روم شرقی به نسبت آسان ‌تر از بقیه سبک‌ ها می باشد. اگر بنایی دیدید که گنبدهای فراوانی دارد و به جزئیات بسیار توجه شده و تجملات فراوانی هم در جزئیاتش به کار رفته است، شک نکنید سبک معماری آن بنا، معماری روم شرقی است.

دوره زمانی سبک بیزانس در معماری

از سال 330 میلادی تا 1453 میلادی

چند نمونه از معماری روم شرقی (بیزانس)

·مسجد ایاصوفیه شهر استانبول ترکیه
·کلیسای جامع سنت مارکو در شهر ونیز ایتالیا
·کلیسای سکره کور در شهر پاریس فرانسه
 
 

 مرجع اطلاعات معماری

 

سبک معماری رومانسک

یکی از سبک‌ های معماری شناخته شده و البته پر اهمیت در معماری، سبک رومانسک است که به سبک معماری رومی ‌وار معروف می باشد. چیزی که این سبک از معماری را شاخص نموده و از بقیه سبک‌ ها متمایز کرده استفاده از ستون‌ های ضخیم در کنار بدنه‌ های گرد و دایره‌ ای شکل است. سبک معماری رومانسک مربوط به اواخر قرن 10 میلادی در اروپا می باشد که معمولا بناهایی که با استفاده از این سبک معماری طراحی شده‌اند، بسیار ساده، سنگین و همچنین خیلی هم بزرگ بوده‌ اند.
 
مرجع اطلاعات معماری 
 
در سبک رومانسک، هر ساختمانی که ساخته می‌شد، دیوارهای ضخیم و سنگینی داشت و در کل بنا هم بسیار سنگین ساخته می‌شد. این در حالتی بود که در این سبک بر خلاف دیوار‌های قطور، تعداد پنجره‌ها بسیار کم بود و پنجره‌ هایی هم که در نظر گرفته می‌شد بسیار کوچک بودند. در تزئینات داخلی بنا ها هم بیشتر از طرح ‌های زیگ زاگی و لوزی شکل استفاده می‌ شد و عموما مورد دیگری نداشت.
 
شناخته شده‌ ترین اصول معماری به کار رفته در سبک رمانسک، قوس‌ های گرد هستند که به وفور در کلیساهای رومی دیده می‌شوند. این کلیساها در واقع اصلی‌ ترین بازمانده‌ های این سبک پروژه معماری، در این دوره می‌باشند. این نمونه معماری را می‌توان در کلیسای جامع پورتو پرتغال دید.

چگونه سبک معماری رومانسک را تشخیص دهیم؟

هر جا بنایی دیدید که ستون‌ های بسیار ضخیم و قطوری داشت و بدنه سازه هم گرد و قوسی شکل بود، بدانید که این بنا با سبک معماری رومانسک (رومی وار) ساخته شده است.

دوره زمانی سبک رومی‌وار در معماری

در بازه زمانی بین سالهای 900 تا 1200 میلادی ساختمان‌ هایی با این سبک ساخته می‌ شد.

چند نمونه از معماری رومانسک (رومی‌وار)

·کلیسای جامع دورهامدر شهر دورهام انگلستان
·برج معروف پیزادر شهر پیزا ایتالیا
·اکثر بناهایی که در شهر سن جیمینیانو ایتالیا وجود دارد.
 

 سبک معماری گوتیک

یکی از سبک‌های معماری که تغییر و تحول بزرگی در دنیا ایجاد کرد، سبک معماری گوتیک بود. در اواسط قرن ۱۲ام میلادی، معماران سبک گوتیک شکوفا شدند. این سبک که پیشرفت بزرگی در دنیای معماری محسوب می‌ شود، دستاورد اروپاییان بود و به واسطه آن ساختمان ‌هایی طراحی و ساخته شد که با دیگر ساختمان‌ ها تفاوت‌ های بسیاری داشتند. ساختمان‌ های طراحی شده در سبک گوتیک اکثرا بلندتر و سبک‌تر بودند و به شکلی ساخته می‌شدند که بیشتر از دیگر ساختمان‌ها خودنمایی می‌ نمودند.
 
مرجع کامل رشته معماری 
 
سبک گوتیک معماری بیشتر در ساخت کلیساها استفاده می شد و شاخصه آنها وجود طاق‌ های نوک تیز در بنا بود. سبک معماری گوتیک، از سبک کلاسیک دکوراتیو‌تر است؛ پنجره‌ ها با شیشه‌ های طرح‌ دار مزین شده‌اند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نگاه‌ها را به خود خیره کنند. جذابیت این سبک معماری باعث شد تا در حد فاصل اواسط قرن 18 تا 20 میلادی، دوباره و به مرور احیا شود که همین موضوع باعث شد، جهان مجددا شاهد ساخت ساختمان‌هایی با استفاده از سبک گوتیک معماری باشد.

چگونه سبک معماری گوتیک را تشخیص دهیم؟

هر گاه یک بنا یا یک ساختمان را مشاهده کردید که دارای ستون ‌های فرعی باریک، مناره‌ های مارپیچ و ستون‌ های اصلیپ قوسی شکل بود، دریابید که سبک معماری آن گوتیک بوده است.

دوره زمانی سبک گوتیک در معماری

در بازه زمانی بین سال‌های 1200 تا 1600 میلادی ساختمان‌هایی با این سبک ساخته می‌شد.

سبک گوتیک را در کجا ها دیده می شود: کلیسای نوتردامپاریس، کلیسای وست مینستر در لندن و کلیسای جامع کلن در آلمان از جمله مهم‌ ترین بناهایی هستند که از سبک گوتیک در ساخت آن‌ ها استفاده شده است.
 

مرجع کامل رشته معماری

 

سبک معماری رنسانس

سبک معماری رنسانس به سبکی که اصلاحات ظاهری فراوانی به پا کرد معروف است. سبک معماری رنسانس با رعایت آنچه یونانی ‌ها به عنوان قوانین معماری کلاسیک می‌شناختند، ظاهر معماری کلاسیک را دچار تحول نمود و به آن قدرتی تازه بخشید. این سبک معماری تناسب‌ های معماری کلاسیک را حفظ کرد، اما کاری کرد که ساختمان‌ های ساخته شده با آن سبک معماری زیباتر و جذابتر به نظر برسند. در قرن ۱۵ام میلادی در ایتالیا به وجود آمد. مشخصه این سبک هارمونی، نظم و شفافیت و قدرت است.
 
سبک معماری رنسانس 
 
بسیاری از بزرگان دنیای معماری معتقد هستند که سبک معماری رنسانس نسخه ای پیشرفته ‌تر از معماری کلاسیک است که زیبایی بیشتری نیز نسبت به آن دارد. سبک معماری رنسانس با رعایت قوانین کلاسیک یونانی‌ ها در هنر، به سبک معماری آن ها ظاهری نو بخشید

چگونه سبک معماری رنسانس را تشخیص دهیم؟

بناهایی که بر اساس سبک معماری رنسانس ساخته شده‌اند، عموما ستون‌ هایی با همان شکل و شمایل معماری کلاسیک دارند، اما در بخش سنگ فرش‌ ها و گنبد ها تغییراتی داشته‌ اند و در این زمینه‌ ها بهبود یافته‌ اند. دوره زمانی سبک رنسانس در معماری در بازه زمانی بین سال های 1400 تا 1700 میلادی در اروپا ساختمان‌ هایی با این سبک ساخته می‌شد.

نمونه هایی از معماری سبک رنسانس

·کلیسای سن پیتر رم
·موزه لوورپاریس
·کلیسای جامع فلورانس
·کلیسای جامع میلان
 

 سبک معماری باروک

دوره ای در اروپا، سبکی از معماری به وجود آمد که با دوران رواج یافتن کلاه گیس‌ های تجملی همزمان شد. این سبک از معماری بر جنبه‌ های ظاهری و تزئینات بناها توجه بسیاری داشت. معماری باروک در ابتدا در اواخر قرن ۱۶ام میلادی در ایتالیا به وجود آمد. در معماری سبک باروک برای اولین بار چنین حجمی از المان‌ های  تزئینی در بناها ارائه شد که با دقت و جزئیات زیادی هم به اجرا در می‌ آمد.
 
 مرجع اطلاعات معماری
 
سبک معماری باروک در انتهای قرن 19 میلادی به اوج خود رسید و بناهایی که در بر اساس این معماری ساخته می‌شدند به علت تزئینات فراوانی که داشتند، چشم‌ ها را به سمت خود خیره می‌ نمودند. در ایجاد معماری باروک، از معماری به عنوان ابزاری برای کمک به فعالیت‌ های ضد انقلابی کلیسای کاتولیک استفاده شد.

چگونه سبک معماری باروک را تشخیص دهیم؟

سبک باروک شاخصه‌ های فراوانی داشت که از جمله آن ها می‌توان به نقاشی‌ هایی که بر روی سقف کشیده می‌شد، نورپردازی‌ های نمایشی و تزئینات متعدد و خیره کننده، اشاره نمود.
 

دوره زمانی سبک باروک در معماری

در بازه زمانی بین سال های 1600 تا 1750 میلادی در جهان ساختمان‌ هایی با این سبک ساخته می‌شد.

نمونه هایی از معماری سبک باروک

·کلیسای جامع سنت پل لندن
·فواره تروی در رم
·کاخ ورسایفرانسه
 

 سبک معماری نئوکلاسیک

سبک معماری نئو کلاسیک سبکی از معماری بود که در دوره ای از زمان با سبک معماری باروک هم دوره شد و توسط زرق و برق و در برخی از موارد توسط افراط موجود در این سبک معماری که بسیاری هم آن را می‌ پسندیدند، کنار زده شد. سبک نئوکلاسیک در اواسط قرن ۱۸ام ظهور کرد. هدف به وجود آمدن این سبک با این اصول معماری، بازگرداندن اشرافیت و عظمت در معماری بود.
 
مرجع کامل رشته معماری 
 
این سبک معماری مانند سبک معماری رنسانس از سبک معماری یونان و روم پیروی می‌نمود و تنها تفاوتی که نسبت به معماری رنسانس داشت این بود که بعضی از عناصر معماری کلاسیک، تناسبات و قوانین آن را عینا حفظ می‌نمود. سادگی و تقارن هسته‌ی اصلی سبک نئوکلاسیک است.

چگونه سبک معماری نئوکلاسیک را تشخیص دهیم؟

ساختمان‌ هایی شبیه یه ساختمان‌ های سبک کلاسیک، اما با ظاهری نوتر که سنگ فرش‌ ها، گنبدها و ستون‌ هایش به طور سخت گیرانه‌ ای از معماری کلاسیک بهره جسته بودند.

دوره زمانی سبک نئوکلاسیک در معماری

در بازه زمانی بین سال های 1600 تا 1750 میلادی در جهان ساختمان‌ هایی به سبک نئوکلاسیک ساخته می‌گردید.

نمونه‌ های سبک معماری نئوکلاسیک

·دروازه برندنبرگ برلین
·کاخ سفید واشنگتن دی سی
·موزه آرمیتاژ در سن پترزبورگ
کازینوی مارینو در مالاهاید.
 

 مرجع اطلاعات معماری

 

سبک معماری هنر نو

سبک معماری هنر نو سبکی است که در سال‌ های آخر قرن 19 به وجود آمد و در معماری جهان توانست در اوایل قرن بیستم دوام بیاورد. در این سبک معماری از اشکال گیاهان و طبیعت بهره می ‌گرفت و در ظاهر بناها از ظاهر آن ها بهره می‌برد. یکی از مهمترین ویژگی‌ های سبک معماری هنر نو استفاده از انواع انحنا ها و همین طور خمیدگی‌ ها بود. این سبک معماری عمر بسیار  طولانی در دنیای معماری نداشت و در مدت حیاتش بیشترین ساختمان ‌ها با استفاده از این سبک در شهر پاریس ساخته می شد.
 
 سبک معماری هنر نو

چگونه سبک معماری هنری نو را تشخیص دهیم؟

اگر ساختمانی دیدید که خطوط خمیده فراوانی داشت و در آن از تزئینات گیاهان استفاده شده بود، بی‎ شک آن ساختمان با استفاده از سبک معماریهنر نو ساخته شده است. 

دوره زمانی سبک هنر نو در معماری

بازه زمانی 1890 تا 1920 زمان حیات این سبک معماری بود.

نمونه‌هایی از سبک معماری هنر نو

·ساختمان لاویروتپاریس
·ورودی متروی پاریس
·موزه اورتا در شهر بروکسل
 

 مرجع کامل رشته معماری

 

سبک معماری آرت دکو

هر چه شکوه، زرق و برق و عظمت در معماری قرن بیستم مشاهده می‌کنید، همه به دلیل بهره گیری از سبک معماری آرت دکو می باشد. سبک آرت دکو که به سبک معماری تزئینی معروف می باشد، با استفاده از اجزای گران قیمت و همینطور زیبا توانسته این ساختمان ‌ها را جذاب تر کند. ظاهر آن ها را بسیار شیک ‌تر از گذشته می کند. شاخصه این سبک معماری بسیار گران قیمت بوده به همین دلیل پس از مدتی اینسبک معماری کمرنگ شده و استفاده از آن کاهش چشمگیری داشت.
 
 مرجع کامل رشته معماری

چگونه سبک معماری آرت دکو را تشخیص بدهیم؟

در سبک معماری آرت دکو از نقوش هندسی بسیار استفاده می‌ گردید، که در نماها از کروم استفاده می‌شد و رنگ‌ های زنده کاربرد بسیار فراوانی داشت.

دوره زمانی سبک آرت دکو در معماری

این سبک معماری در سال های 1915 تا 1930 بسیار مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن کمرنگ شد.

نمونه هایی از سبک معماری آرت دکو

·برج کرایسلرنیویورک
·برج امپایر استیت نیویورک
 

 مرجع اطلاعات معماری

 

سبک معماری مدرن

سبک معماری مدرن سبکی جذاب است که ماهیت مینیمالیستی دارد که اکثرا تزئینات ظاهری در آن کاربردی ندارد. سبک مدرن در قرن پست مدرن 20 اتفاق افتاد. این سبک معماری سبکی است که در آن طراحی و فرم، تابع عملکرد است و در آن به وفور از اشکال مستطیلی و مکعبی استفاده می‌ شود. عموما در سبک معماری مدرن از پنجره ‌های بزرگ نیز استفاده می‌گردد که در اکثر بناهای معماری مدرن دیده می‌شود. همچنین در مدرنیسم سعی شده تا مواد استفاده شونده در سازه را به نمایش بگذارند و از جلوه‌ شان استفاده کنند و نه اینکه آن را بپوشانند و یا پنهان کنند.
 
 سبک معماری مدرن

چگونه سبک معماری مدرن را تشخیص دهیم؟

هر جا ساختمانی دیدید که در آن از شکل های مکعبی بسیاری استفاده شده بود، ساختاری مستطیل شکل داشت و ظاهر آن ساده و بدون تزئین بود، بدون شک سبک معماری آن مدرن است.

دوره زمانی سبک معماری مدرن

بیشترین استفاده از این سبک معماری در طراحی ساختمان‌ها از سال‌ های ابتدایی قرن بیستم تا حدود دهه 1980 میلادی گردیده است.

نمونه هایی از سبک معماری مدرن

·خانه آبشار یا فالینگ واتردر پنسیلوانیا
·مرکز باربیکن لندن
·ساختمان شهرداری شهر بوستون
گالری گوگنهایم در نیویورک.
 

 سبک معماری ویکتوریایی

در دوران ویکتوریایی که در بین اواسط قرن ۱۹ تا اواخر قرن شاهد بازگشت بسیاری از اصول معماری در انواع پروژه های معماری آن دوره بود؛ از جمله سبک گوتیک احیا شده، تودور، رمانسک که جز اصول معماری اروپایی بودند در کنار تاثیراتی که از آسیا و خاورمیانه وارد اروپا شده بود. در این دوران که متقابل با انقلاب صنعتی اروپا بود، خانه‌های زیادی با معماری ویکتوریایی ساخته شد، که باعث رونق بازار مسکن در آن دوران شد. تعداد زیادی از خانه ها در انگلستان، آمریکا و استرالیا به سبک معماری ویکتوریایی دیده می‌شوند.
 
  سبک معماری ویکتوریایی

مرجع اطلاعات معماری

 

سبک معماری اسلامی

پروژه معماری اسلامی فقط مختص به خاورمیانه نبود با وجود اینکه شروع آن از خاورمیانه بوده و معماری اسلامی از اصول معماری در خاورمیانه به شمار می‌آید. شروع سبک معماری اسلامی به قرن ۷ام میلادی بازمی گردد. معماران اسلامیتعداد کثیری پروژه معماری بزرگ با زمینه مذهبی از خود به جای گذاشته‌ اند که در کشورهای ایران، شمال آفریقا و اسپانیا قابل مشاهده است.
 
مرجع اطلاعات معماری 
 
یک مسجد نمونه ‌ی بسیار خوبی برای نمایش معماری اسلامی است که شامل قوس‌ های تیز، گنبد و حیاط است. در این مدل سبک، طراحی‌ های سطحی نسبت به طراحی‌ های ۳ بعدی اولویت دارند. سبک معماری اسلامی در مسجدهای خاورمیانه به ویژه ایران و ترکیه قابل مشاهده است.

سبک تودور

سبک تودور، استایلی نهایی برای اصول معماری در قرون وسطا در کشور انگلیس است. پیشینه ی معماری تودور به سال‌های ۱۴۰۰- ۱۶۰۰ برمی‌گردد. قوس‌های موجود در این  پروژه معماری تودور که در واقع قوس‌های چهار محوری هستند، بارزترین خصوصیت این سبک است، در عین حال بیشتر مردم با قاب‌های چوبی پنجره‌ ها این سبک را می‌ شناسند. اصول معماری که می‌توانید در این سبک مشاهده کنید شامل سقف کاهگلی، پنجره‌های روزنه‌ای (شامل پنل‌ های شیشه‌ ای الماسی با ریخته‌ گری سرب)، دودکش‌های سنگی و راهرو‌های استادانه است . سبک معماری تودور در کلبه آن هاتاوی در وارویکشایر انگلستان قابل مشاهده است.
 
سبک معماری تودور 
   

سبک معماری باهاوس

سبک باهاوس در اوایل قرن ۱۹ام میلادی به شکل یک جنبش باوهوس در آلمان به وجود آمد. ایده‌ ی اصلی این جنبش بر این اساس بود که هنر و تکنولوژی را با هم ترکیب کنند. اصول معماری باهاوس بر پایه دیزاین ساده و تولیدات انبوه بوده است. برای مثال در یک پروژه معماری باهاوس، از طراحی جزییات دکوری صرفه نظر شده است. در معماری باهاوس، سقف ‌های صاف و هندسه مکعبی شکلی وجود داشتند. از این اصول معماری باهاوس، در دیزاین‌ های مدرن نیز به وفور استفاده می شد. سبک معماری باهاوس در باهاوس شهر دسائو در آلمان قابل مشاهده است.
 
مرجع اطلاعات معماری 
 

 مرجع کامل رشته معماری

 

سبک معماری هایتک

وقتی سخن از سبک معماری هایتک درمیان است، بسیاری از بزرگان معماری مثال بسیار جالبی درباره این سبک می‌ زنند. آن ها اعتقاد دارند که معماری هایتک همانند این است که یک فرد لباس‌ های خود را به صورت پشت و رو بپوشد. حال ممکن است بپرسید چرا این تشبیه درباره این سبک معماری به کار برده شده؟ دلیل این شباهت این است که در معماری هایتک، همه ابزارها و تجهیزات پیشرفته ‌ای که معمولا تا قبل از این سبک در داخل ساختمان و در پس زمینه استفاده می ‌شده، به بیرون و در بخش نما منتقل گردید. در درون سازه نیز فرم ‌های مختلف و انعطاف پذیری مورد استفاده قرار می‌گرفت.
 
 سبک معماری هایتک

چگونه سبک معماری هایتک را تشخیص دهیم؟

یکی از اصلی ترین شاخص های معماری هایتک، نورپردازی زیاد در بخش نما و در کنار آن استفاده از لوله‌ ها و دیگر تجهیزات پیشرفته در نمای ظاهری ساختمان می‌ باشد.
 

دوره زمانی سبک معماری هایتک

این سبک معماری عموما در بازه سال‌های 1960 تا 1985 میلادی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌ گرفت.
 

 سبک معماری پست مدرن

سبک معماری پست مدرن یک سبک در معماری است که حرف و حدیث‌ هایی به دنبال دارد. این سبک از معماری تمامی ابعاد و جنبه‌ هایی که سبک مدرن در آن غیر انعطاف پذیر و خشک بود را دگرگون نمود و همه این موارد به جنبه‌ های بسیار انعطاف پذیر و البته زیباتر تغییر داد. بعضی از افراد اعتقاد دارند که این سبک معماری جنبه‌ هایی از شوخی و طنز را به همراه دارد. در سبک معماری پست مدرن بعضی وقت ها گریزی هم به سبک معماری کلاسیک زده می ‌شود که البته همین موارد هم دستخوش تغییرات بسیاری شده‌ است.
 
 سبک معماری پست مدرن

چگونه سبک معماری پست مدرن را تشخیص دهیم؟

در سبک معماری پست مدرن عموما شکل های عجیب و غریبی در کنار رنگ‌ های شفاف مورد استفاده قرار می‌ گیرند که گاهی اوقات نشانه ‌هایی از سبک کلاسیک دارد. اگر بنایی با این مشخصات دیدید، مطمئن باشید که سبک معماری آن پست مدرن می باشد.

دوره زمانی سبک معماری پست مدرن

این سبک معماری از دهه 1960 میلادی تاکنون در طراحی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمونه‌هایی از سبک معماری پست مدرن

·ساختمان خدمات عمومی پرتلند در نیو اورلئان
·ساختمان MI6 در
شهر لندن
 

 مرجع اطلاعات معماری

 

سبک معماری آینده گرایی نو

سبک معماری آینده گرایی نو زمانی که در طراحی یک ساختمان یا بنا مورد استفاده قرار می‌گیرد، شما را به یاد صحنه فیلم‌ های تخیلی هالیوودی می‌اندازد. این سبک از معماری زمانی که در کنار یک ذهن خلاق قرار بگیرد، متریال‌ ها را طوری کنار هم می‌ چیند و از تکنولوژی‌ ها نهایت می برد که باعث جا به جایی همه مرزهای معماری می شود. مخاطب زمانی که برای اولین بار به این سبک از معماری نگاه می کند، به دلیل داشتن قوس‌ ها و پیچ‌ های متعدد و همچنین زاویه ‌های عجیب و غریب، باورش برای او سخت است.
 
مرجع اطلاعات معماری

چگونه سبک معماری آینده گرایی نو را تشخیص دهیم؟

اگر ساختمانی را مشاهده کردید که پیچ و قوس‌ های بسیار متعدد و غیر معمول داشت یا اشکال هندسی تکه تکه یا قطعه قطعه در آن به کار رفته بود، سبک معماری آینده گرایی نو در آن به کار رفته است.

دوره زمانی سبک معماری آینده گرایی نو

سبک معماری آینده گرایی نو از دهه 1960 میلادی تا کنون در طراحی‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 

نمونه هایی از سبک معماری آینده گرایی نو

·شهر هنر و علوم در والنسیا اسپانیا
·برج Gherkin در شهر لندن
·مرکز فرهنگی حیدر علی اف
 

 مرجع کامل رشته معماری

 

سبک معماری ساختارشکن

سبک معماری ساختارشکن یکی از عجیب ترین سبک‌ های معماری در جهان است. معمارانی که از این سبک طراحی استفاده می‌کنند ساختمان‌ هایشان را طوری طراحی می‌ کنند که گویا ساختمان در حال ذوب شدن است. در سبک معماری ساختارشکن طراحی برای استفاده از طرح ‌های موج مانند یا استفاده از المان‌ ها و عناصر ساختار شکن هیچ محدودیتی وجود ندارد.  از اجزای سبک معماری ساختار شکن می‌ توان به سطح های کج و دیوارهایی شیبدار اشاره کرد.
 
مرجع اطلاعات معماری 
 
البته اشکال عجیب و غریب این سازه‌ ها کاملا از قبل توسط معماران برنامه ریزی شده است. زمانی که برای اولین بار از یکی از این ساختمان‌ ها بازدید کنید، به آسانی هرج و مرج را احساس خواهید نمود.

چگونه سبک معماری ساختار شکن را تشخیص دهیم؟

هر زمان بنا یا ساختمانی را دیدید که از متریال‌ هایی ساخته شده بود که نور را بازتاب می‌ کردند و شکل های عجیب و غریب و سیال داشتند، می‌ توانید مطمئن باشید که این بنا با استفاده از سبک معماری ساختار شکنانه طراحی گردیده است.

دوره زمانی سبک معماری ساختار شکن

این سبک معماری از دهه 1960 میلادی تا به کنون مورد استفاده قرار می‌ گرفته است.

چند نمونه‌ از سبک معماری ساختار شکن

·موزه فرهنگ پاپدر سیاتل آمریکا
·موزه گوگنهایم بیلبائو
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر