مرجع اطلاعات معماری - معرفی رشته مهندسی معماری
یکی از جذابترین رشته ها در زیر شاخه ی گروه ریاضی رشته مهندسی معماری هست که علاقه مندان بسیار زیادی به تحصیل کردن در این رشته وجود دارد. مرجع کامل رشته معماری

تاریخ انتشار : 1400/8/13/ نمایش : 301 / نظرات : 0

مرجع اطلاعات معماری

تعریف معماری

معماری یا (Architecture) به فرایند و هم چنین محصول فرایند برنامه ‌ریزی ها، طراحی و ساخت و ساز ساختمان‌ ها و دیگر سازه ‌ها می‌ گویند. معماری را به شکل یک ساختمان تشبیه می‌کنند، که معمولاً با عنوان نمادهای فرهنگی و همچنین کارهای هنری شناخته می‌شوند. یکی از معروف ترین معمارهای ایرانی علی شهردار نام دارد. معماری به سبک طراحی و طریقه ساخت و ساز ساختمان ها و دیگر سازه هایی که فیزیکی هستند می گوییم.
 
 مرجع اطلاعات معماری
 
معماری و دیگر رشته های علمی طراحی مرتبط با آن، مانند طراحی شهری، معماری منظر، طراحی داخلی و ... در کنار هم، طراحی محیط را بوجود می آورند. معماری، کل محیط بیرون زندگی بشر را دربر می گیرد. امروزه، این قلمرو، ازشهرسازی گرفته تا معماری وطراحی صنعتی، در دستان معماران است. این  اندیشه که کار معماری، طراحی مصنوعات (ساختمان ها) است؛ در جامعه ای معنا دارد که  تدارک سیمای شهر، تقسیم شده و سلسله مراتبی باشد. در این چشم انداز، روابط معماری و سیاست، باید که از بیخ و بن، دگرگون شود. معماری، بخشی از سیاست می باشد.
 

مرجع کامل رشته معماری

یکی از جذابترین رشته ها در زیر شاخه ی گروه ریاضی رشته مهندسی معماری هست که علاقه مندان بسیار زیادی به تحصیل کردن در این رشته وجود دارد. رشته معماری نوعی هنر محسوب می شود و مباحث درسی این رشته ترکیبی از فن و هنر است. مهمترین شرایطی که یک فرد رو تبدیل به یک معمار خوب می کند ان است که مقداری ذوق هنری، قدرت خلق یک اثر نو، تخیل قوی و روحیه کار گروهی را داشته باشد.
 
مرجع اطلاعات معماری 
 
کلمه مهندس در لغت به معنای هندسه دان است و به کسی مهندس می گویند که با هندسه و مباحث هندسی سر و کار دارد و شخص معمار هنرمندیست که به کمک مباحث هندسی بنایی می سازد که گاه تا هزاران سال باقی ست و گاها حتی هویت یک جامعه می شود.
 

 مرجع کامل رشته مهندسی معماری

مهندس معمار باید فکرهای ناب و خلاقانه در سر داشته باشد و با توجه به فرهنگ سبک معماری منطقه، اقلیم دید و منظر مناسب طراحی می کنند. این هنر یکی از هفت هنر اصلی است ومعمار هنرمند است و تمامی آثار او در گروه آثار هنری قرار می گیرد. معمار باید قدرت تجسم بسیار بالایی داشته باشد و همینطور دارای ذوق هنری و خلاقیت باشد که عنصرهای زیبایی شناخت بصری را به خوبی بشناسد. یکی از مهمترین و جذابترین رشته ها در دانشگاه رشته معماری محسوب می شود و فارغ التحصیلان دوره کارشناسی مهندسی معماری می توانند در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ادامه تحصیل دهند .
 
رشته معماری امروزه در دانشکده های فنی یا هنری دنیا تدریس می شود. معماری در لغت به معنای علم بنایی و ابعاد سازی آمده است و معمار به معنای بسیار عمارت کننده ، آنکه عمارت کند و موجب رونق و تعالی گردد و عمارت نیز به معنی آبادی است . در معماری همیشه معرفت و عمل به هم پیوسته است و سیر از معرفت به عمل و اجرا معماری را پدید می آورد دیگر اینکه اثر معماری همواره در پیوند با محیط مطرح است و بدون ارتباط با محیط و بافت اطرافش شکل نمی گیرد و تعریف نمی شود.
 
مرجع اطلاعات معماری 
 
معماری نوع عمل خلاقانه است که هدف آن شکل دادن به محل زندگی انسان در تمامیت آنمی باشد و گسترده آن از جوابگویی به نیازهای انسانی در پیوند با محیط و طبیعت تا بیان عواطف و اعتقادات او طیف وسیعی را در برمی گیرد .
 

 مرجع کامل رشته معماری

هدف از تاسیس رشته معماری تربیت و تعلیم کسانی است که بر این طیف عمل خلاقانه تسلط یافته تا بدین ترتیب ابعاد کمی و شرایط کیفی زیست و رشد در جامعه فراهم گردد. معماری با بهره گیری از خلاقیت می تواند ماورا ، طبیعت را در طبیعت و حقایق را در عملکردها متجلی کند ، ماهیت معماری دارای دو بعد علمی و هنری است. لذا پیش از آموزش معماری لازم است که دیدگاه فکری ای که آموزش در آن انجام می گیرد و تعریف معماری بیان شود . از دیدگاه سنتی ،معماری هنر خلق کردناست.
 
انسان سنتی استعداد آفرینندگی خود را برگرفته از خداوند می داند به همین دلیل از نگاه سنت معماری به عنوان هنر آفرینش و آراستن کالبد زندگی شناخته می شود. معماری پیش از آنکه تکنیک و فن باشد ، هنر و ذوق است. در واقع می توان گفت ظاهر و نمای شهر ها را مهندسان معمار می سازند. معماری که برخی آن را مادر هنرها می دانند قدمتی بسیار طولانی در تاریخ دارد و در ایران نیز به سال ها پیش از اسلام بازمی گردد .
 
مرجع کامل رشته معماری 

رشته معماری در عین قرارگیری در زمره رشته های فنی مهندسی شامل تخصص های مرتبط با شرایط اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی جامعه است
. از این رو رشته معماری به عنوان یک تخصص چند رشته ای شامل آموزش مباحث فنی و مهندسی می شود. از خلاقیت ، ذوق هنری و زیبا شناسی و مهارت های حرفه ای بهره می گیرد و مباحث علوم اقتصادی ، اجتماعی و روانشناسی را نیز در بردارد. رشته‌ معماری شامل دو جنبه‌ هنری‌ و فنی‌ است‌ که طراحی‌، زیباشناسی‌ و نحوه‌ زیباکردن‌ حجم‌ ها، نماها و پلان‌ ها به‌ قسمت هنر و دروسی‌ مثل‌ سازه‌های‌ بتنی‌ و فلزی‌، مقاومت‌ مصالح‌، ایستایی‌، تأسیسات‌ مکانیکی‌ و الکتریکی‌ به‌ قسمت فنی‌ این‌ رشته‌ مرتبط می شود.
 
نکته مهمی که وجود دارد این است که درس های‌ هنری‌ اهمیت‌ بیشتری‌ دارند و دروس‌ علمی‌ و فنی‌ در ادامه ی این درس ها‌ هستند. معمار باید در طراحی‌ خانه‌ فضایی‌ آرامش‌ بخشی و دلنشینی‌ ایجاد کند و اصلا باعث‌ اضطراب‌، خستگی‌ و دلتنگی‌ نشود.
 

 مرجع اطلاعات معماری

معماری در کشور ایرانشامل دو نظام آموزشی است که یک نظام آن سنتی معماری است و انتقال اطلاعات و مفاهیم بر عهده آن است و یکی دیگر آن که با به روی کار آمدن مدارس معماری در ایران و تحت عنوان نظام آموزشی آکادمیک و کلاسیک به وجود آمد. کسی که طراح و سازنده بناها و ساختمان ها باشد، به او مهندس معمار می گوییم که طراحی نقشه های ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی را بر عهده دارد.
 
این شخص موظف است ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضاهای اطراف آنها را طراحی کند. معمار ناظر نهایی و هماهنگ کننده همه ی نقشه‌ های بنا شامل نقشه‌ های معماری و طراحی، نقشه‌ های محاسبات سازه‌ ای و نقشه‌ های تأسیساتی می‌باشد.
 

رشته معماری و عمران چه تفاوتی دارند؟

برای متوجه شدن تفاوت رشته عمران و معماری می توانیم بگوییم اگر کسی رادر نظر بگیرید که به اسکلت، گوشت، مو، ناخن نیاز دارد، این بخش اسکلت را میتوان به عمران نسبت داد و قسمت ظاهری آن مثل پوست و مو را به مهندس معمار مرتبط می دانیم. در عملیات ساخت و ساز ساختمان تصمیم گیری در بخش های اسکلت سازه نظیر تیرها، ستون ها، بادبندها، پی و غیره وظیفه مهندس عمران است و نمای ساختمان ها، پلان های طبقات، دکوراسیون داخلی و از این قبیل کارها بر عهده معمار است.
 
مرجع کامل رشته معماری 
 
مهمترین وجه اشتراک این دو رشته این است که هر دو با ساختمان و ساخت و ساز بنا سر و کار دارند. ولی مهندس عمران پروژه های بزرگ را بر عهده می گیرد. از قبیل سدسازی، راه سازی و غیره ولی پروژه های یک معمار نهایتا می تواند طراحی یک شهرک توریستی، یک هتل، فرودگاه، بیمارستان باشد.
 

 مرجع کامل اطلاعات معماری

در ساختن هر سازه ای اول از هر کار باید نقشه های مربوط به آن را طراحی کرد. که این نقشه ها به دو دسته نقشه های معماری و نقشه های سازه تقسیم می شوند. نقشه های معماریب اید قبل از همه طراحی شوند. نقشه های معماری شامل یک سری پلان هایی مختلف است که شامل ساختمان، برش و نمای ساختمان است.
 
محل و مشخصات کاربری ها (برای ساختمان مسکونی مثلا آشپزخانه، اتاق خواب، هال، اتاق نشیمن و …) در نقشه ها مشخص می شوند و در ادامه نقشه های سازه که توسط مهندس عمران محاسبه و طراحی می شود که جزئیات و نحوه اجرای اسکلت و اجزای سازه ای را شامل می شود. توانایی‌های‌ لازم برای رشته معماری مهمترین معیار برای رشته معماری داشتن ذوق‌ و سلیقه‌ و استعداد است و در کنار آن تکنیک هم یکی از معیارهای اساسی است که باید داشته باشید.
 
مرجع کامل رشته معماری 
 
دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید در ریاضی‌ هم قوی باشد و روی درس هندسه‌ تسلط کافی داشته باشد چون برای‌ آموزش‌ فن‌ و تکنیک‌ معماری‌ باید درس هایی مثل‌ هندسه‌ کاربردی‌، هندسه‌ مناظر و مرایا و ریاضیات‌ و آمار مطالعه داشته باشید‌.
 

 مرجع اطلاعات معماری

رشته مهندسی معماری برای چه کسانی مناسب است؟

 
رشته معماری برای کسانی مناسب است که قدرت خلاقیت بالا، ذوق هنری و تخیل قوی برای ایده پردازی دارند. علاوه بر این موارد باید فرد به مبحث های مربوط به ساخت و ساز و جنبه ‌های فنی ساختمان نیز علاقه‌ مند باشند. زیرا همانطور که گفته شد، جنبه هنری و فنی در کنار هم معنا پیدا می‌کنند و کسانی که این دو جنبه را بطور همزمان مدنظر قرار دهند به نتایج خیلی بهتری دست پیدا خواهند کرد.
 

 چه درس هایی از دوره دبیرستان در رشته معماری پر کاربرد هستند؟


درس های دوره دبیرستان که قوی بودن در آن‌ ها باعث می‌شود افراد در تحصیل و آموختن رشته مهندسی معماری موفق ‌تر شوند،این درس ها عبارتند از:

مباحث ریاضی و حسابان به صورت عمومی (برای محاسبات اولیه مهندسی).
 
درس های مربوط به هندسه و ترسیمات فنی به صورت کامل(این درس ها توانایی را در شما به وجود می آورد که بتوانید انواع ترسیمات هندسی و معماری را به خوبی انجام دهند).
 
زبان انگلیسی در حد خوب به صورتی که بتوان به رفرنس ها و منابع اطلاعاتی معماری به زبان انگلیسی دسترسی داشت و آن‌ها را مطالعه کرد.
 
یادگیری درس های تاریخ ایران و جهان برای اینکه معمولا در دانشگاه ها دوره‌های مختلفی از سبک‌های معماری تدریس می شود و داشتن دانش در زمینه تاریخ به درک ارتباط میان سبک و دوره‌های تاریخی مختلف کمک بسیاری به شما می‌کند.
 
درس های عمومی مثل ادبیات، معارف اسلامی
 

 مرجع کامل رشته معماری

 

درس ‌های‌‌ رشته معماری‌

درس‌ های پایه‌

مرجع اطلاعات معماری 
 
هندسه‌ کاربردی‌ 

کارگاه‌ مصالح‌ و ساخت‌

درک‌ و بیان‌ محیط‌

بیان‌ معماری‌
 
هندسه‌ مناظر و مرایا
 
 ریاضیات‌ و آمار
 
 انسان‌
 
طبیعت‌

معماری‌

مقدمات‌ طراحی‌ معماری‌

درس های‌ اصلی‌

مبانی‌ نظری‌ معماری‌

آشنایی‌ با معماری‌ جهان‌

برداشت‌ از بناهای‌ تاریخی‌

آشنایی‌ با معماری‌ معاصر

نقشه‌برداری‌

تنظیم‌ شرایط‌ محیطی‌

تأسیسات‌ الکتریکی‌ (نور و صدا)

تأسیسات‌ مکانیکی‌

مقاومت‌ مصالح‌ و سازه‌های‌ فلزی‌

سازه‌های‌ بتنی‌

ایستایی‌

متره‌ و برآورد

مدیریت‌ و تشکیلات‌ کارگاه‌

مصالح‌ ساختمانی‌

ساختمان‌

روستا

طرح‌ معماری‌

درس‌ های تخصصی‌

آشنایی‌ با مبانی‌ برنامه‌ ریزی‌ کالبدی‌

تحلیل‌ فضاهای‌ شهری‌

آشنایی‌ با مرمت‌ ابنیه‌

طرح‌ معماری‌

طراحی‌ فنی‌

طرح‌ نهایی‌
 

 مرجع اطلاعات معماری

رشته معماری در مقطع کارشناسی 4 سال طول می کشد که قبل از شروع یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می شود که جزو سنوات تحصیل نخواهد بود اما 8 واحد آن جزو واحدهای دوره حساب می شود. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی مهندسی معماری می توانند برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ادامه تحصیل دهند.
 
مرجع اطلاعات معماری

تعداد واحدهای درسی رشته معماری

تعداد کل واحدهای درسی دوره 140 واحد به شرح زیر است:
1.دروس عمومی 20 واحد
2.دروس پایه 29واحد
3.دروس اصلی 60 واحد
4.دروس تخصصی 27 واحد
5.دروس اختیاری 4 واحد
 

گرایش های رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های زیر است:

معماری:
·معماری-معماری: دراین گرایش بیشتر به طراحی فضاهایی برای انسان و مطالعه روی ارتقای کیفیت معماری‌هایی که در حال انجام است می‌پردازد.

·معماری – منظر: در گرایش منظر به طراحی و ساماندهی به فضاهای بیرونی پرداخته است و بیشتر با محیط طبیعی سر و کار دارد.

·معماری اسلامی: در گرایش اسلامی بیشتر مطالعه بر روی معماری ایران و جهان در دوره های اسلامی پرداخته می‌شود.

·معماری داخلی: این گرایش به طراحی فضاهای داخلی و انجام معماری در داخل ساختمان‌ها سر و کار دارد.

·مطالعات معماری ایران:در این گرایش مطالعه در مورد پیشینه و تاریخ معماری و شهرسازی ایران پرداخته است و هدف از این رشته بازآفرینی آنچه که فراموش شده و ایجاد ارتباط میان گذشته و آینده می باشد.

·بازسازی پس از سانحه: هدف این گرایش پرداختن به راهکارهایی است که می‌توان آن‌ها را در مقابله با سوانح و بلایای طبیعی و وارد شدن خسارت پیش از وقوع یا در هنگام رخ دادن آن‌ ها به کار بست و اثرات مخربشان را کاهش داد.

مدیریت پروژه و ساخت:
·مدیریت پروژه:این گرایش مرتبط با بحث های مدیریتی پروژه‌ می باشد که بیشتر در مورد برنامه‌ریزی، هدایت و کنترل است.

·تکنولوژی معماری:در گرایش تکنولوژی معماری بیشتر در مورد تکنولوژی‌های نوین ساختمانی گفته شده و ارتباط میان سازه و معماری مورد بحث قرار گرفته است.

·انرژی معماری: با توجه به آلودگی‌های زیست محیطی که امروزه ایجاد شده و در خطر بودن محیط زندگی انسان‌ها و همینطور لزوم توجه به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و ساخت ساختمان‌هایی با حداقل مصرف انرژی، از جمله مهمترین و اساسی ترین عوامل شکل‌گیری گرایش انرژی‌ معماری هستند.
 
مرجع اطلاعات معماری 

شهرسازی:
·طراحی شهری:گرایش طراحی شهری در مورد طراحی شهرک‌ ها و فضاهای شهری پرداخته شده است و هدف از این گرایش بیشتر شهرسازی می باشد.

·برنامه ریزی شهری:گرایش برنامه ریزی شهری در مورد سیاست‌ گذاری‌های شهری و ارزیابی طرح‌ های کلان منطقه‌ ای صحبت شده است.
 
مرمت بناها و بافت‌های تاریخی
 
اگر افراد مدرکشان در رشته های غیر مرتبط باشند نمی توانند در ارشد این رشته درس بخوانند زیرا در دوره ارشد با فرض توانایی بالای دانشجویان به طراحی معماری و درک فضا، بیشتر به کار بردن مبانی و مفاهیم معماری (که فرد پیش از این آموخته) مورد تاکید قرار می‌گیرد.
 

 معرفی مشاغل رشته معماری

افرادی که در رشته معماری فارغ‌ التحصیل می شوند در زمینه‌های زیر می توانند مشغول به کار شوند:

مرجع کامل رشته معماری 

1-طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طراح های اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا.

2-رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری (مهندسی مشاور)

3-نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی (مهندسی ناظر)
 
4-مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های معماری (مدیریت پروژه)

5-تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان.

6-همکاری با کلیه متخصصینی که کارشان با ساماندهی فضای زیست مرتبط است، مانند اکولوژیست‌ها، جغرافی دانان،اقلیم شناسان، برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی و. . . .

7-طراحی پارک‌ها و میادین شهری و محوطه سازی.

8-مشارکت در پروژه‌های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی.

9-طراحی تک بناها درمقیاسکوچک و انجام دکوراسیون داخلی.

10-انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست.

11 - تدریس در هنرستان ها به عنوان هنرآموز رشته معماری و نقشه کشی

12 - استخدام در کلیه سازمان های دولتی نظیر شهرداری ، بنیاد مسکن ، مسکن و شهرسازی ، بانک ها ( به عنوان کارشناس ارزیابی ) و ...

13 - معمار در طول دوران تحصیل به کار با نرم افزار های نقشه کشی و طراحی آشنا می شود . اگر این آشنایی سطحی با کار بیشتر به تسلط تبدیل شود می تواند منبع درآمد خوبی داشته باشد .

14 - طراحی دکوراسیون داخلی و ایجاد کارگاهی برای تولید محصولات طراحی شده معمار مانند کارگاه کابینت سازی

15 - فارغ التحصیلان معماری آمادگی کار در رشته های مرتبط با معماری مثل طراحی صحنه یا طراحی صنعتی را نیز دارد .
 

 مرجع کامل معماری

بازار کار رشته معماری در ایران‌

مرجع اطلاعات معماری 
 
در مقطع کارشناسی‌ معماری به‌ جنبه‌ های‌ فنی‌ معماری‌ بیشتر توجه می شود و فارغ‌ التحصیلان این‌ رشته‌ می‌توانند به‌ ساختمان‌ سازی‌ (طراحی‌ فنی‌ ساختمان‌های‌ مختلف‌) مشغول به کار شوند. ولی فارغ‌ التحصیل‌ کارشناسی‌ ارشد بیشتر به جنبه‌ های‌ هنری‌ رشته معماری‌ می پردازند. معمار علاوه بر طراحی‌ بناها به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ هم مشغول می باشد.
 
فارغ‌ التحصیل‌ معماری‌ آمادگی‌ کار در تمامی رشته‌ های‌ مرتبط‌ با معماری‌ مثل‌ طراحی‌ صحنه‌ یا طراحی‌ صنعتی‌ را هم دارد. افرادی که از دانشکده معماری فارغ التحصیل شده اند پروانه نظام مهندسی نمی گیرند و نمی توانند یک دفتر مهندسی راه اندازی کنند. ولی با توجه به پیشرفت ساخت و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و غیره بازار کار خوبی در انتظار این افراد هست.

مرجع کامل رشته معماری

مرجع کامل رشته معماری 
 
وضعیت ادامه تحصیل رشته مهندسی معماری در خارج از کشور به چه صورت است؟
 
رشته پرطرفدار مهندسی معماری با توجه به جهانی بودن آن و کاربردهای بسیاری که دارد در سراسر دنیا، قابلیت ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارد. کشورهای اروپایی مثل انگلستان، آلمان، فرانسه، سوئد، دانمارک، ایتالیا و همچنین کشورهای همسایه مثل ترکیه در رشته مهندسی معماری به صورت بورسیه و آزاد اقدام به جذب دانشجو در رشته معماری می‌کنند و البته هر کدام از کشورها شرایط خاصی برای پذیرش دانشجو دارند.
 
کشورهای دیگری همچون ایالات متحده، کانادا، استرالیا و غیره نیز در زمینه معماری – بخصوص گرایش‌های کارشناسی ارشد – دارای شرایطی برای ادامه تحصیل در رشته معماری تا بالاترین مقطع تحصیلی را دارند.

مرجع کامل رشته معماری

مرجع کامل رشته معماری 
 

درآمد و حقوق رشته معماری

حقوقی که مهندسان معمار دریافت می کنند به نسبت خیلی از شغل های دیگر بهتر است و اگر این افراد پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی داشته باشند بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ بسیار مناسبی می گیرند. اگر افراد بتوانند در بخش دولتی استخدام شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. اگر درشرکت های خصوصی کار کنند که طبق سابقه کار و سطح تحصیلات حقوقشان متفاوت خواهد بود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر